לא שופט נטיות

צריך להקשיב בזהירות למה שאומרים אנשי דת ולמה שאינם אומרים. האפיפיור פרנציסקוס הראשון הבהיר שאסור להעניש אנשים או להפלותם לרעה בשל נטיותיהם ההומוסקסואליות. מי אנחנו שנשפוט? הכריז. עד כאן טוב ויפה וליברלי. כשזה מגיע למעשים הומוסקסואלים, הליברליות פוחתת בצורה דרמטית. אם אתה מאוהב בן מינך, מי אנחנו שנשפוט. אם אתה שוכב עם בן מינך, אתה חוטא. לזכותו יאמר, שהאפיפיור לא רק דורש, אלא גם מקיים, שהרי תהיינה אשר תהיינה נטיותיו המיניות, הוא מנוע בנדר מלהוציאן אל הפועל. ומה עם אלה שפחות טובים בהתאפקות? אם הם הומוסקסואלים, יש להם בעיה. הריאיון שנתן האפיפיור במטוס שהשיב אותו לרומא ממסע מוצלח בברזיל לא חידש שום חידושים תיאולוגיים. עמדתו של האפיפיור הזה בנושאי היסוד אינה שונה מעמדת קודמיו: אסור לרדוף הומוסקסואלים, אבל הם צריכים להתאפק; נשים צריכות למלא תפקידים בקהילה הנוצרית, אבל אין להסמיכן לכהונה; אמצעי המניעה היחיד שהכנסייה מאמינה בו הוא ההתאפקות. כל זה לא אומר שדבר לא השתנה. האופי האפיפיורי השתנה. בניגוד לשני קודמיו, פרנציסקוס הראשון אינו איש של קונפליקטים. הוא מבקש להיות אפיפיור של חמלה ופתיחות. אל תצפו ממנו לברך את מצעד הגאווה הקרוב. יש מסורת קתולית שממנה אין הוא יכול להתעלם. מצד שני ברור שנטיותיו הרוחניות של האפיפיור הזה שונות משל קודמיו. וכיש נטיות כידוע, באים בעקבותיהן לא פעם גם מעשים.

התפרסם בידיעות אחרונות 30.7.13

3 תגובות

 1. אני חושב שבזמן שאפריקה סובלת ממגיפה של איידס היה אפשר לצפות מהוד קדושתו לאמירה בסגנון :"הכנסיה רואה כל סוג של יחסי מין מחוץ לנישואים כחטא. עם זאת, אם כבר חטאת, לפחות עשה את הדבר הנכון והשתמש בקונדום כדי למנוע הפצת מחלות." לא נרטה לי שתהיה כאן איזו חריגה מחוקי הנצרות ואולי פחות אנשים יידבקו באיידס בעקבות הצהרה שכזו.

  אהבתי

 2. נו טוב, בכ"ז האפיפיור קתולי… אבל כן, הוא משדר המון רצון-טוב, וכמו סרטון שראיתי מהמסע שלו בברזיל, היה שם שלט בו נכתב (אם אני זוכרת נכון) "החיוך של האפיפיור הוא ברכה עם האמונה בישו" (וואו… לא ממש זוכרת. מצטערת), אבל הרעיון הוא שזה האפיפיור הכי מסביר-פנים ונעים-הליכות של הזמן האחרון, ולכן, אולי הקתוליות תהיה יותר פתוחה, דבר שיכול להשפיע (לטובה), גם על דתות אחרות. אישית, אני חושבת, שאם היהדות היתה קצת יותר פתוחה, הרבה יותר אנשים היו מתקרבים אליה, כי בכל אדם, יש צלם, ובצלם יש רוחניות… אם היהדות היתה עוסקת יותר בקירוב לבבות, כפי שהיא מתיימרת ופחות בהיכן נשים ישבו באוטובוס… או איך הן תתלבשנה בבית-הכנסת… או היכן הן תשבנה בבית-הכנסת (רוצים מחיצה, אז אפשר לשים וילון קטן – כאשר בצד אחד יושבות נשים ובאחר – הגברים ובא לציון גואל…).
  בכל-אופן, אין צורך להרחיב. הנקודה ברורה (וחוץ מזה, למאמין האמיתי: האם הוא באמת חושב כי לאל אכפת אם האישה תלבש חצאית או מכנסיים??? נו, באמת!)

  שבת שלום,
  שלומית

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s