הקדוש הנסתר של המין הגברי

הביטו בפניו הנאים של האיש הזה, וויליס האווילנד קרייר (Carrier) הוא נראה ככל האדם, אולי מעונב יותר מן האדם הישראלי. אבל האיש הזה המיישיר מבט אל המצלמה אחראי על שפיותו של רוב המין הגברי מאז המאה ה-20. כי וויליס קרייר שלנו המציא את מיזוג האוויר ואפילו ניסח ב1914 את מגילת הזכויות הבסיסית שלו: "הנוסחאות לפסיכרומטריקה (מדע הקרור) רציונלית."

התחושה שבעוד רגע, כשהמזגן יתחיל לעבוד, יהפך העולם למקום שניתן לשאתו, הביאה נחמה ורוגע ללבבות מיליארדי גברים בעולם כולו. עזבו את מבחן מק-דונלדס (לא תהייה מלחמה בין שתי מדינות שיש בהן רשת של מק-דונלדס) ובחנו את המלחמות המודרניות: בכולן ניצבים אלה מול אלה גברים ממוזגים ורגועים מול גברים מיוזעים ועצבנים. גם סופם של קונפליקטים אלה ידוע. המיזוג גובר על הזיעה. נכון אמנם שהמיזוג עורר ויכוחים נמרצים בין גברים ("תגבירי את המיזוג, חם") לבין בנות המין הפחות שעיר ("תחליש את המיזוג, אני קופאת מקור"), אבל הסכסוכים הללו מסתיימים על פי רוב בגירושין ולא בשפיכות דמים. הם מהווים אפוא התקדמות מוסרית מדעית ובמידה רבה דתית (הסיבה לנהירה לכנסיות ולמסגדים הייתה הקרירות היחסית ששררה בהם ולא שום סיבה אחרת; עם הופעת המזגן חלה ירידה דרמטית בפנייה לדת).

וויליס קרייר זצוק"ל אחראי לכל אלה: אדם מצניע לכת, שטוב ליבו הפסיכרומטרי ממלא את העולם. הוא לא ביקש תודה; הוא ביקש, וקיבל, כסף. העולם הוא מקום טוב יותר בזכותו. הוא גם לא ביקש הערצה, אבל דעו שבכל פעם שאתם לוחצים באצבע רועדת על השלט של המזגן, אתם לוקחים חלק בפולחנו של וויליס–לפחות עד שהטמפרטורת תרדנה.

2 תגובות

  1. או שהתקלקל אצלך המזגן או שזה היה מתוחכם מידי עבורי.
    שתחייה חושבת, בטעות, ש15 מעלות זה בצלסיוס ולא פרנהייט.
    ואולי היא הגבר בבית הקרור

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s