הביקורת כאיום קיומי

אימא שלי נולדה בחלם. חלם, להווי ידוע לכם, הייתה ונבראה ולא משל הייתה. כאשר שואלים חלמאי מאין הוא, הוא נוהג להשיב, "ואתה חכם". החלמאי לא פרייר. הוא הרי יודע איך השואל יגיב על התשובה. הוא פשוט מקדים תרופה למכה. התגובה הישראלית לכל ביקורת היא תגובה חלמאית. אנחנו יודעים מה המבקרים חושבים: הרי ידוע שהגויים שונאים אותנו. אין אפוא צורך להקשיב לדבריהם. אפשר לעבור מיד להוקעת האנטישמיות ובא לציון גואל.

התגובה הישראלית לדו"ח האו"ם האחרון בעניין מבצע צוק איתן היא מאותו מין. בשביל מה לקרוא את הדו"ח ולברר אם יש ממש בטענות המושמעות בו או לפחות בחלקן? הרי המניע האמתי לכתיבת הדו"ח ידוע לנו—שנאת ישראל. בשביל מה להכריז, למשל, שמדינת ישראל תלמד את הדו"ח ותגיב עניינית על טענותיו? אם הוא כולל ביקורת על ישראל ועל מדיניותה, ברור שהוא מונע על ידי אנטישמיות. כי הבעיה לעולם אינה במה שעושים היהודים (ולכן אין טעם לשנות את מדיניות המצור הישראלית או את כללי הפעלת הכוח באזורים מאוכלסים בצפיפות למשל). הבעיה היא תמיד במה שאומרים הגויים. לכל היותר צריך לשפר את "ההסברה". זו מתבססת, אם לשפוט על פי הצהרותיה של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, על הקביעה שאנחנו צודקים.

לא שכל ביקורת על ישראל היא מוצדקת. הביקורת עלינו לוקה לא פעם בצביעות ובהתחסדות. ישראל גם זוכה לביקורת יתר, בעוד שעל מעשי מדינות אחרות עוברים לעתים בשתיקה, אבל לעתים הביקורת מצביעה על ליקויים אמתיים, שצריך וראוי לתקן. הדחייה האוטומטית של כל ביקורת "מבחוץ" כמאבק הרואי נגד האנטישמיות משתיקה גם את הדיון הפנימי הלגיטימי. משעה שהגויים השמיעו טענה ביקורתית כלשהי (למשל שהייתה הפעלה מוגזמת של כוח על אזרחים באירועי "יום שישי השחור" ברפיח), היא נעשית מיניה וביה טענה אנטישמית, ומי שמחזיק בה נחשד לאלתר בשיתוף פעולה עם "הגרועים שבאויביי ישראל". בישראל ביקורת על מדיניות הממשלה, ובוודאי ביקורת שגם הגויים משמיעים, היא ביטוי לשנאת ישראל. זו הסיבה שבישראל יכול להתנהל שיח ביקורתי חופשי ואפילו תקיף על מדיניותה החברתית והכלכלית של הממשלה. אלה נושאים שאין לגויים עניין בהם ולכן הם אינם מגדירים את המבקרים כמשת"פים. לא כך בענייני מדיניות חוץ וביטחון. העניינים הללו קודש הם ואין לנו, הפטריוטים, לגעת בהם אלא לראותם בלבד. הרעיון שאפשר להיות פטריוט הסבור שהמדיניות הפלסטינית של ישראל מוטעית ומזיקה זר לנו. נשמעים קולות כאלה כמובן—בשמאל הרדיקלי (הרדיקליות שלו מתבטאת בעצם הביקורת). את השמאל (הרדיקלי) צריך להוקיע.

משהו מן הרוח הזאת בא לידי ביטוי בפנינה האחרונה מפרי מקלדתו של חה"כ מייקל אורן. אחרי שהוקיע את אובמה על הרס היחסים עם ישראל (מי שאינו מעניק למדיניות הסיפוח של נתניהו קארט בלאנש, ולו גם יתברר שהוא גדול מעניקי הסיוע הביטחוני לישראל, חשוד באהבת ישמעאל), ואחרי שהעניק הסבר פסיכולוגי לאהבה זאת (אובמה מנסה לרצות את גרושיה של אמו), התפנה אורן ליועציו היהודיים הרבים של האנטישמי שבבית הלבן. מתברר שהיועצים הללו לא הקפידו מספיק—כך אורן—לומר הן לכל תכתיב ישראלי. אורן חכך בדעתו ולבסוף הבין את הסיבה: " יהודים אלה, בעיקר אם אינם אורתודוקסים, או שהם יהודים שנישאו נישואי תערובת, מתקשים להבין את האופי הישראלי". לנו הישראלים, אפילו איננו אורתודוקסים או נשואים לשיקסעס ר"ל, דווקא קל להבין את האופי הזה. אם אתה לא אתנו (כלומר עם ביבי), אתה נגדנו.

התפרסם בידיעות אחרונות 24.6.15

9 תגובות

 1. בביקורת צבועה שנולדה בחטא, כל ניסיון לברור את העיקר מהטפל, נועד לכישלון. בפורום הבינלאומי, עצם ההתייחסות לדו"ח היא המעניקה גושפנקה בינלאומית, מפני שלא ניתן לחלק את הדו"ח לרצוי ולא רצוי. כל ניסיון לעשות זאת מעיד על תמימות האומר אותה.

  אהבתי

   1. סטטיסטית, נתוני ההרשעה של ישראל בפורום של הוועדה לזכויות אדם, ידוע ומוכר. גם ההטיה המובנית של הוועדה מוכרת. במה זה מקדם דיון ענייני כאשר מראש הוא מוטה ?
    נחמד ללכת עם הראש בקיר. קל וחומר כאשר השמאל תורם את חלקו בעדויות שלא ניתנות לאימות משפטי.

    אהבתי

 2. להצטרף למשחק מכור מראש הוא תחביב מוכר ויודע של השמאל. כן, השמאל. זה שלא מבין שלא משנה עד כמה אתה צודק, מוסרי וערכי, הצטרפות לפני לדיון או פשפוש בקרביו ביום של אחרי בצדקנות וטהרנות, הוא המעניק חותמת כשרות לכל הדו"ח כולו. מי שמקבל את הדו"ח ומתלבט לגבי חלקיו השונים, נותן את ידו לדו"ח משמיץ בפעם הבאה.
  ושנינו יודעים שניתן לכתוב כבר כעת את הדו"ח הבא ? וגם את תגובת השמאל.

  אהבתי

 3. נעשה חגיגה כאשר השמאל, לשם שינוי, יתייצב לטובת ישראל בפורום בינלאומי. זה הרבה יותר קשה, כנראה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s