מופרדים מלידתם

אחרי שחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' ורעייתו הסבירו לעם ישראל שהם לא גזענים, הם פשוט לא רוצים שערבים יפריעו את מנוחתם בחדר היולדות, התברר שהפרדה ("אפרטהייד" באפריקנס) קיימת בפועל במספר בתי חולים יהודים ודמוקרטים. על פי הדיווחים, מופרדות יולדות יהודיות מן הערביות בבתי החולים הדסה עין כרם, הדסה הר הצופים בירושלים, איכילוב בתל אביב ומאיר בכפר סבא. זאת לא גזענות. פשוט, יהודים הם יהודים, ערבים הם ערבים והים הוא הים. לרבים מאזרחי המדינה עוד סיפור על אפליית ערבים הוא לא חדשות, אלא דרכו הטבעית של עולם. אבל אירגוני "זזים" ו"רופאים לזכויות אדם" החליטו שהם לא מקבלים את תפיסת העולם של משפחת סמוטריץ'. גייסו תרומות והציבו שלט על יד ביה"ח מאיר, שבו נאמר: "ד"ר איתן וירטהיים (מנהל המרכז הרפואי מאיר), עצור את ההפרדה במחלקת היולדות". מתחת למסר ידיים של שתי תינוקות, האחת עם תגית בעברית והאחרת עם תגית בערבית. עיריית כפר סבא תבעה להסיר מיד את השלט, משום שהוא "פוגע בציבור". העירייה ציינה שקיבלה תלונות "רבות" מאזרחים יהודים וערבים "באשר למסר הפוגעני בשלט, שפורסם בכניסה לביה"ח." חברת הפרסום, שנענתה לדרישת העירייה, הודיעה שהיוזמים "מוזמנים להעלות מסר אחר".

איזה מסר אחר? אתם תוהים: למשל המסר של בצלאל סמוטריץ' המבהיר שהפרדה היא דבר טוב, כי הערבים עושים חפלות ומפריעים את מנוחת היהודים, וגם המסר ש"טבעי שאשתי לא תרצה לשכב ליד מישהי שהרגע ילדה תינוק שאולי ירצה לרצוח את התינוק שלה עוד עשרים שנה". המסרים הללו, הרואים בערבים קבוצה נחותה מבחינה תרבותית (הדרישה אינה לשמור על השקט, אלא לסלק את הערבים) ורוצחים פוטנציאליים כבר כתינוקות אינם פוגעים בציבור. גם המסר המשתמע מהם—שאין סיבה להפסיק את ההפרדה בחדרי היולדות, שהרי הסיכוי שערבי ירצה לרצוח את התינוק של משפחת סמוטריץ' אינו נעלם עם היציאה מחדר הלידה ועל כן ראוי להפריד בין יהודים לערבים תמיד ובכל מקום, אינו פוגע בציבור. גם העובדה שבבתי חולים בישראל מקיימים בשקט הפרדה לאומית אינה פוגעת בציבור. במדינה שבה שרת המשפטים מציעה החלת חוק נפרד על יהודים ועל ערבים בשטחים הציבור לא נפגע מעניינים כאלה. סמוטריץ' בסך הכל אומר בקול רם את מה שאנשים טובים בבתי החולים עושים בלי הצהרות מיותרות. כל המסרים האלה אינם פוגעניים. מה שפוגעני הוא ההצעה להתייחס לשוויון על פי החוק ברצינות. זה פוגע. ושימו לב שהשלט לא קבע שד"ר וירטהיים הוא גזען למשל. לא נאמר שבית החולים מאיר מקיים מדיניות של אפרטהייד. כל מה שהיה בו הוא קריאה לעצור את ההפרדה בחדרי היולדות. בכפר סבא לא אוהבים את זה.

איפה נגמר עיקרון האי פגיעה של עיריית כפר סבא? האם מסר הדורש לצאת מן השטחים הוא פוגעני? סביר להניח שכן. הרבה מאד אנשים שחיים בשטחים ייפגעו ממנו. ומסר הקורא להפסיק את ניצול עובדי הקבלן? פוגעני. הרבה מאד אנשים טובים בחברות העסקה ייפגעו ממנו. ומסר שקורא להפסיק את הכפייה הדתית? פוגעני. "כפייה" היא ביטוי שפוגע בהרבה מאד כופים. והקריאה לתת לנשים לשיר באירועים של אוניברסיטת בר אילן? אוהו כמה שזה פוגע. פוגע בהנהלת האוניברסיטה, פוגע באנשים הטובים שלא רוצים לשמוע את קולן הערוותי של נשים. פוגעני.

מה לא פוגעני? תנו לי לתת לכם כמה דוגמאות: "כל הכבוד לממשלת ישראל!" מסר מעולה. "אין כמונו! אנחנו המדינה הכי מוסרית בעולם שיש לה הצבא הכי מוסרי בעולם והסמוטריץ' הכי מוסרי בעולם!" מסר טוב מאד. מאחד. "כל ביקורת על כל דבר שאנחנו עושים היא בגידה!" זה אולי המסר המושלם. עיריית כפר סבא תשמח לתלות שלטים כאלה בחוצותיה.

התפרסם בידיעות אחרונות 4.5.16

4 תגובות

 1. נראה שמרוב להיטותם להשיג ציון טוב בהומניזם, מתעלמים כמה "הומניסטים" מטובתם של בני אדם אמתיים.
  |
  בדומה להצעתם, לאסור הפרדת יולדות דוברות עברית מיולדות דוברות ערבית, אפשר לכפות על כל דרי הדיור הצבורי, דוברי שפות שונות, לגור בשכונה אחת "מאחדת ומקרבת", אבל התוצאה תהיה הרחקתם מהצבור שדובר את שפתם, ושכרם יצא בהפסדם. גם אם יאשפזו דוברות ערבית בין דוברות עברית אז יהיו לאלו ולאלו בחדרן פחות בנות שיח בשפתן, ואולי אפילו תגזר עליהן שתיקה.
  |
  למעשה, תוצאת הצעתם היא שיחיבו את הערביות לנהוג כשכנותיהן לחדר היהודיות, ולהמנע מלהביא מבקרים רבים, למרות שהערביות תפגענה מכך. לא טובתן של הערביות לנגד עיניהם. חזות הכל בעיניהם היא שבית החולים ימנע מ"גזענות" ויאכוף שוויון ( שוויון בשמירת כללים שנקבעו ע"י הרוב היהודי).
  |
  לפי גישתם, אם תבוא נאנסת פוסט-טראומטית שנכנסת לסטרס משמנים (בגלל האסוציאציה) אז ערך השוויון יחיב להניח לשמנים לטפל בה, לבל ירגישו דחויים, חס ושלום. כמותה, יש גם יהודיות פוסט-טראומטיות מטרור שפגע בקרוביהן ובידידיהן. אם ה"הומניסטים" חושבים לאפשר "גזענות" רק בטפול בסובלות מחרדה עקב אסוציאציות אז אני לא יודע איך הם מתכוונים להתגבר על הבעיה הפרקטית כשכל יהודיה שלא רוצה לשכב ליד ערביות יכולה להגיד שהיא חרדה משמיעת ערבית, ואין אפשרות לאמת או לשלול זאת.

  אהבתי

  1. יפה שהומניסטים וגזענות הם תמיד במירכאות כפולות. לגופו של עניין, יש גבול לטענת הרגישות. אני לא יכול להגיד שאני לא רוצה רופא שחור כי כשהייתי ילד שחורים הבפיחדו אותי. ולא, את לא יכולה לומר שאת תובעת ששמנים/יהודים/שחורים/מכוערים/ערבים לא יטפלו בך, כי יש לך חוויות רעות. זאת בדיוק גזענות: השלכת חוויה רעה ספציפית (יהודי רימה אותי) על קבוצה שלמה.

   אהבתי

 2. חברים, –

  הגזענוּת הוא פגע שיישאר בקרבנו לעולם. מהסיבה הפשוטה שהוּא טמון בטבע האנושי. אי לכך, כל ניסיון לטפל בו נדון מראש לכישלון.

  ובאשר לפגע השני – מערכת הבריאות המסוּבסדת שלנו (כלומר, זאת המעוגנת בחסוּת המדינה) – הרי שבו יש מן התקווה העלוּמה; ניסוח יפה לתקווה זאת הועמד בסיפור-משל מאת מחמוּד תימור "ל'לפוּקראע' מג'אנאן" ("لِلْفُقَرَاء مَجَانًا") (בעברית: "לעניים בחינם") – שם' חוסר האנוּשיוּת המוּאַנֶשת מביא למותה של יולדת אחת. אצלנו – לעשרוֹת, יום ביומו.

  ואני שואל: היכן השלטים?! היכן עשרוֹת המפגינים?!: עיריית כפר-סבא יצאה בזוֹל, אנחנו לעוּמת זאת –
  ביוקר!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s