פתילתיל

נניח שיש לכם פתיל ממוצע, לא גדול ולא קטן, אבל אתם בכל זאת מרגישים שהוא קצר מידי. עד לאחרונה הייתם תקועים עם הפתיל שלכם. לא עוד. אביגדור ליברמן גילה שאפשר להאריך את הפתיל בניתוח ולהרגיש הרבה יותר ביטחון. ליברמן למשל לא סתם מרגיש יותר ביטחון. עם הפתיל החדש, הארוך, הוא ממש שר הביטחון. עכשיו מציע ליברמן את הניתוח הגואל לעוד חברים עם פתיל קצר, למשל לשר החינוך נפתלי בנט. אם יאריכו לו את הפתיל, חוזה ליברמן, יירגע שר החינוך וייראה את התמונה הכוללת. ליברמן למשל התחיל, מיד אחרי הארכת הפתיל, לראות אופק מדיני רחב יותר, שאותו פרש בפני הציבור: קואליציה מאופק לאופק, שתכלול גם אנשים בלי פתיל, כמו בוז'י הרצוג.

מעבר לגיחוך שבשיח הפתילים של שר הביטחון החדש, עולה תהייה עמוקה יותר. ליברמן רומז שבעצם כלום לא השתנה. ההבדל היחיד הוא יכולת ההתאפקות שלו. בעבר לא הצליח להתאפק (למשל כאשר קבע שראש הממשלה נתניהו הוא "שרלטן פוליטי", "שקרן ורמאי") ואילו עכשיו, עם הפתיל הארוך, למד להתאפק. האם שינה את דעותיו על ראש הממשלה? האם הוא סבור עכשיו שהוא אדם הגון שהאמת נר לרגליו? ספק גדול. ליברמן עדיין סבור שראש הממשלה הוא נוכל הזכאי ל"פרס נובל על שרלטנות פוליטית," רק שעכשיו הוא לא אומר את זה. לא כל מה שחושבים צריך להגיד. "הכול יודעין," אמר רבי חנן בר רבא, "כלה למה נכנסה לחופה, אלא כל המנבל פיו, אפילו חותמין עליו גזר דין של שבעים שנה לטובה הופכין עליו לרעה." לעת עתה ליברמן נמנע מניבול פה, אבל דעתו על הכלה לא השתנתה. ומה באשר לעניינים אחרים? "אם אני שר הביטחון," הכריז ליברמן לא מכבר, "אני נותן לאדון הנייה 48 שעות: או שאתה מחזיר את הגופות (המוחזקות על ידי חמאס) או שאתה מת". כשנשאל מדוע גם בחלוף 48 שעות, הנייה עודו חי, דחה ליברמן את ההסבר לסוף הקדנציה. תחזרו אליי אז, סתם ולא פירש. האם בכוונתו להכריז בצו אלוף פיקוד שמעתה 48 שעות נמשכות לעד? האם עודו מתכוון להעביר אולטימטום להנייה כשיתפנה לכך מעניינים דוחקים יותר? האם החליט לאור הדברים שרואים מכאן, כי יש לישראל עניינים חשובים יותר מן הניסיון להעביר אולטימטום להנייה ולהסתכן בסירוב? לא ברור. כי ארוך או קצר, בסוף הפתיל של ליברמן יש פצצה, שאין לו שום כוונה לנטרל (את הנטרול הוא שומר למחבלים גוססים, כפי שמעידה תמיכתו הנחרצת במחסל מחברון, אלאור עזריה).

בינתיים מגדיש שר הביטחון את סאת הקלישאות, שיהפכו אותו בעיניי התקשורת למתון ומי יודע—עכשיו כשגל ההתלהבות מבוגי יעלון כמתון התורן שכך כצפוי—גם למושיע המדיני הנחשק. "בספר שלי," הכריז ליברמן, "כתבתי בפעם הראשונה ששלמות העם עדיפה על שלמות הארץ" עד כדי כך! נכון אמנם שכל מעשיו של ליברמן העידו על ההפך הגמור: הוא עסק בהסתה פרועה נגד ערביי ישראל ונגד השמאלנים, שהם כמובן "אוהבי ערבים"; נכון שכל מעשיו והצבעותיו העידו על תמיכה גורפת בהתנחלות על כל גבעה רמה ותחת כל עץ רענן; נכון שתפיסת שלמות העם שלו מבוססת על העיקרון שכל מי שלא חושב כמונו הוא לא באמת חלק מן העם ויכול מבחינת העוד-לא-שר-ביטחון ליברמן ללכת לעזאזל, אבל זה היה בימי הפתיל הקצר כידוע. עכשיו מסביר ליברמן כי האמין תמיד ב"הסדר אזורי" שיש בו פתרון של חילופי שטחים ואוכלוסיות". הפתרון הזה, להזכירכם, התבסס על סיפוח שטחי יו"ש המקודשים והעברת המשולש על אוכלוסייו, אזרחי מדינת ישראל, למישהו (לא לגמרי ברור למי, שהרי ליברמן מתנגד להקמת מדינה הפלסטינית, אבל העיקר שכל הערבים האלה לא יהיו אצלנו). במילים אחרות, הפצצה אותה פצצה. הפתיל יותר ארוך. כמה ארוך? אולי נצטרך לחכות לסוף הקדנציה ואולי לא.

התפרסם בידיעות אחרונות 8.6.16

2 תגובות

  1. לגבי הכתבה היום , ערכים זה בשביל הרמטכ'ל… עצוב לחשוב שמה שלא מסכן חיי אדם=עפיפונים… מספריים… ועוד.. הוא לא מסוכן ולא כזה חשוב ולהגיב ברופסות או לא להגיב כלל. עפיפונים ומספריים הם ביטוי הכי עז לשנאה הרס ורוע.. הרי אם היו יכולים לא להשתמש בעפיפון אתה יודע מה היה קורה…

    אהבתי

  2. עפיפונים לא מסכן חיי אדם..
    .. היכן ששורפים ספרים ישרפו בני אדם..לא אני אמרתי… ספרים לא מסכנים חיי אדם אבל…

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s