החתול ששאג מיאו

רק ביום שלישי התקבל השר ישראל כ"ץ בכינוס מזכירות הליכוד בכפר המכביה בקריאות הסוערות, "הו הא מי זה בא, ראש הממשלה הבא!" ביום רביעי כבר התחלפו הקריאות בקריאות הנכאים החלושות: "הו הא מי זה בא, ראש הממשלה הבא לשעבר". כהונתו הקצרה של כ"ץ כראש הממשלה לעתיד התחילה עם מהלך נועז שלו במפלגה: עד יום ג' יכול היה נתניהו כיו"ר התנועה למנות אנשים מטעמו לכל תפקיד רשמי במנגנון המפלגה. בזכות המהלך הנועז של כ"ץ הוגבל כוחו של נתניהו. 24 שעות (או לפחות 12) צריך היה כל מינוי כזה לעבור במזכירות הליכוד. זאת הייתה אמורה גם לאשר את גובה השכר. תאמרו, סביר. מנהיג מפלגה שכל כך הרבה שרצים נדבקים לקופתו בשנים האחרונות—לא יזיק שמינויו יעברו אישור נוסף ושגם הסכומים שהוא מפזר לבני חסותו לא יוזרמו ללא פיקוח.

הבעיה היא שראש הממשלה הנוכחי לא הסכים עם שרו הנועז. ביום רביעי "בבוקר" זומן השר כץ לשיחה דחופה אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו וכ"ץ ניהלו שיחה פילוסופית על עקרונות המנהל התקין. אני סבור, טען ראש הממשלה הבא לשעבר, שראוי שתתקיים הפרדה בין הרשות המבצעת בליכוד לבין הרשות המפקחת. ואילו אני סבור, השיב ראש הממשלה בפועל, כי בהיותי כל הרשויות בליכוד—המחוקקת, המבצעת, המחליטה, המאיימת, המתחכמת והנשואה לשרה—אין טעם להפריד ביני לבין כל החלטה שתאפשר לי להמשיך לעשות כרצוני, שהרי לא תחסום שור בדישו. כ"ץ ציטט את מונטסקייה, נתניהו השיב בז'וזף דה מייסטרה. כ"ץ ציטט מן התלמוד הירושלמי, נתניהו השיב בבבלי. וכך זה נמשך שלושים שניות תמימות, עד שהודיע נתניהו לכ"ץ כי על אף שהוא מכבד את טיעוניו, הוא מתעתד לפטר אותו, אם לא יקפל את זנבו ויזחל אל מתחת למיטה בעודו משמיע יבבות נוגות. כ"ץ שקל את ההצעה כדקה והחליט לקבל אותה. הוא נסוג בו מן ההחלטות. ואף הודיע כי כל העניין נבע מ"פרשנות מוטעית שהופיעה בתקשורת". כלומר בתקשורת חשבו שלשר כ"ץ יש עמוד שדרה ואילו המציאות, כך התברר, שונה בתכלית: לשר כ"ץ יש כיסא, שעליו הוא יושב ושאליו הוא קשור. ואילו קריאות הו הא דורשות לקום ולשם כך נחוץ, כאמור, עמוד שדרה.

הישיבה הסתיימה ברוח טובה. השניים סיכמו כי תוקם ועדה לדון בנושא, אך ההערכה, כפי שנכתב בעיתונות בצניעות, "היא כי ההחלטות יבוטלו", ממש כפי שביקש המנהיג היקר. ראש הממשלה ויו"ר המזכירות סיכמו שמזכירות הליכוד תתכנס ביום א' הקרוב בכדי לקבל החלטה רשמית לביטול ההחלטות הללו וכדי למנות את ח"כ דוד ביטן ואת עו"ד דוד שמרון כצוות שימליץ על נהלים חדשים. הנהלים החדשים יהיו פשוטים בהרבה מן הקודמים: במפלגת הלכוד, יקבעו הנהלים, החוק הוא מה שהמנהיג היקר רוצה. אין ספק שהנהלים הללו יתקבלו בהצבעה דמוקרטית כיאה וכנאה למפלגת הליכוד.

תלמידים יקרים, מה למדנו מן הסיפור שזה עתה שמענו? למדנו שלא כדאי להרגיז את המנהיג היקר. הוא אמנם חובב גדול של רעיונות נשגבים, אבל גם בהעברות ללא פיקוח ובחלוקת ג'ובים אינו בוחל (אינו! בוחל). למדנו שכאשר אין כוח ניצב בפניך, הפיתוי לנהוג בשרירות לב ואפילו בטיפשות הוא גדול. כבר הלורד אקטון אמר את זה  ב1887: "כוח", קבע, "נוטה להשחית. כוח מוחלט משחית בצורה מוחלטת". נתניהו פועל בזירה שבה הוא חש כי שום כוח של ממש אינו ניצב בפניו. במפלגת השלטון הכול נהיה בדברו. למדנו גם שאם אתה רוצה לקרוא תיגר על מנהיגותו של שליט, אתה חייב לקחת סיכונים. כרגע אין אף אחד בליכוד שמוכן לקחת סיכון. גם לא ישראל כ"ץ. ולכן הוא ראש הממשלה הבא לשעבר.

התפרסם בידיעות אחרונות 18.8.16

 

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s