גאוות יחידות

אל תגידו שאין חשבון נפש בציונות הדתית–לא סתם חשבון נפש אלא חמש יחידות של חשבון. שר החינוך נפתלי בנט הודה ביום ראשון, בכנס היערכות לפתיחת שנת הלימודים, כי נעשו טעויות בקמפיין לעידוד חמש יחידות מתמטיקה. "אני מודה בדיעבד," אמר השר, "שבקמפיין, במינון ובתכנים שגיתי. הוא היה אגרסיבי מידי ונתן תחושה למי שלא חמש יחידות שהוא לא מוצלח וזה לא נכון." יפה.

ראשית יש להתייחס לעניין עצמו. הקמפיין הזה הציג את חמש היחידות במתמטיקה כעניין של מוטיבציה. מי שלא בוחר בחמש יחידות הוא בטלן קצר רואי שאינו מסוגל לכלכל את מעשיו. הקמפיין דאג להדגיש שלא רק אנשים העוסקים במקצועות שבהם המתמטיקה נדרשת, אלא כל עם ישראל, על גבריו, נשיו וטפיו, שחקניו, סופריו וזמריו חייב ללמוד חמש יחידות. בואו נתעלם לרגע מן השאלה מה באמת נותנות חמש היחידות הללו (להבדיל מ3 או 4) למי שאינו עוסק במקצועות שבהם המתמטיקה רלוונטית (התשובה היא—כלום), ונתמקד בשאלה הקשה יותר: האמנם זאת שאלה של מוטיבציה? האם באמת יכול כל אדם להצטיין במתמטיקה (או לפחות לעבור בחינה ברמה גבוהה יחסית). כל אדם שעיניו בראשו יודע שכדי להצטיין במתמטיקה צריך נטייה וכישרון. לא לכולם, אבוי, יש הנטייה והכישרון הללו. לא היה עולה בדעתכם לדרוש מכל התלמידים להצטיין בריצת מאה מטר, על אף שלגבי רבים מהם היכולת לתת ספרינט תביא יותר תועלת בחיים מן היכולת לחשב את היחס שבין הניצב ליתר במשולש ישר זווית. ספרינט יכול להעלות אותך על אוטובוס נמלט ואילו פונקציית הקוסינוס יכולה בעיקר למרר את חייך. וכיוון שיש לא מעט תלמידים בישראל שיכולתם להיבחן בהצלחה בבחינת חמש היחידות במתמטיקה היא כמו יכולתם לרוץ 100 מטר בפחות מ10 (אתם יודעים מה? פחות מ11) שניות, התוצאה של קמפיין החמש יחידות הייתה לתת להם, שוב, את התחושה הנעימה שהם גם מטומטמים וגם חסרי אופי: לו רק רצו היו משיגים אוטובוסים דוהרים או עוברים בהצלחה את הבחינה בחמש יחידות מתמטיקה. הטיעונים הללו הועלו בפני השר על ידי חברי מועצת התלמידים הארצית. הם הבהירו, בצדק, שאפשר (אפשר) להצטיין בעוד דברים מלבד מתמטיקה ושראוי להעריך הצטיינות גם בתחומים מופרכים בעליל כמו היסטוריה וספרות, שחברה אינה זקוקה רק למתמטיקאים, אלא גם לפילוסופים ולהיסטוריונים (!).

השר בנט חשב על הדברים והגיע למסקנה שהקמפיין היה "אגרסיבי מידי". מצד אחד, ראויים הדברים לשבח. שרים אינם מרבים להודות בטעות. הטעות היא תמיד משהו שעשו אחרים. במקרה הגרוע ביותר, הוצאו הדברים מהקשרם או עוותו על ידי התקשורת השמאלנית העוינת. כפיים אפוא לבנט. מצד שני, קצת קשה להתעלם מן העובדה שחלקים נכבדים מתפיסת העולם של השר בנט מופרכים לא פחות ואגרסיביים הרבה יותר מן ההנחה שמי שאינו ניגש לבחינת הבגרות במתמטיקה הוא גם כסיל וגם בטלן. אני למשל יכול לחשוב על שניים שלושה דברים כאלה: למשל, ההנחה שאין שום קשר בין ההשקעה המסיבית בהתיישבות מעבר לקו הירוק לבין המחסור במשאבים בתחומיו. בשביל זה מספיקה יחידה אחת במתמטיקה: אם אתה נותן יותר (הרבה יותר) לX, יהיה פחות (הרבה פחות) לY. והנה עוד הנחה שראוי לחשוב עליה מחדש: אם אתה גוזל אדמות, מדכא ושולל זכויות של קבוצה (בואו נקרא לה קבוצה X) שכפופה למרותך בעודך מעביר את האדמות הגזולות לקבוצה אחרת (בואו נקרא לה קבוצה Y) הנהנית מזכויות יתר ומצפצפת על החוק בשם הבטחה אלוהית מסתורית (בואו נקרא לה HE) אתה עלול למצוא את עצמך במצב של מלחמה בלתי פוסקת (MBP) ובידוד בינלאומי (BBL). במצב זה אתה חייב לתהות אם הקמפיין שלך (C) לא היה טיפ טיפה אגרסיבי מידי (AM). הייתי חושב על זה.

התפרסם בידיעות אחרונות 24.8.16

5 תגובות

 1. בבית הספר בו למדתי,ישב לידי ,בכיתה ברמה של 3 יחידות-חבר יקר,שלא הצטיין במתמטיקה. אני יודע היכן הוא היום והיכן "המצטיינים".אכן אין כל קורולציה,בין הישגים במתמטיקה להצלחה בתחומים אחרים!!!

  Liked by 1 person

  1. יעקב ידידי, או עו"ד לביא כפי שיש הקוראים לך כיום, גם אני ישבתי אתך באותה כיתה ולהוותי לא עשיתי אפילו יחידה אחת במתמטיקה כי התיכון שבו למדנו ויתר עלי במהירות רבה מדי ופטר אותי מהבגרות בנושא הזה כליל. רק לאחר השירות הצבאי ואחרי לימודי ערב אקסטרניים מאומצים סחטתי את היחידותיים-שלוש שהביאו אותי בכל זאת בצליעה ללימודי הבוגר באוניברסיטה שבה אני מלמד כיום כפרופ' מן המנין. אבל באותם ימים לא התברך עם ישראל בשרי חינוך או תרבות וספורט שהתוו לו את הדרך הנכונה ולכן חמקנו מתחת לרדאר.

   Liked by 1 person

 2. כמו תמיד – – – אין כמוך! אומר את מה שנמאס לרבים מאיתנו למלמל מתחת לשפם (שאין לי). לא הייתי ממהרת להעניק "כפיים" לבנט. במקום זאת, הייתי שולחת אותו להשיג את הספר ההוא שלך "איך בוטלה המתמטיקה"…

  Liked by 1 person

 3. פגשתי רבים וטובים שמתימטיקה היתה סיוט חייהם ופלשה לחלומותיהם גם כשהיו בוגרים ומכובדים ..
  יוזמתו של בנט אינה רעה בעיני במידה ותגובה במורים מתאימים המבינים שחלק מתלמידיהם הינם דיסקלקולים ויש לנהוג בהם וללמד אותם באורך רוח ולא לוותר עליהם חלילה.
  ולקראת סיום החופש הגדול שמעתי הצעה מפי בן התשע לפיה יש להגיש הצעת חוק בכנסת לסיום הלימודים הפורמאלים בכיתה ג' שהרי "למדנו לקרוא ולכתוב גם חשבון ותורה וגם שפה ודיינו.."
  וכך תוכל המדינה וההורים לחסוך…

  אהבתי

 4. ו.,ספרך אביעד על תלאות נפגעי המתימטחקה דיבר אל ליבם וגרם לפרצי צחוק בלתי מרוסנים…
  המלצה בכל לב לכל שרי החינוך..
  אין כמוך!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s