הכתובת על הקופה

הכנסת אשרה ביום שני חוק הקובע כי עסקים שאינם מעניקים שירותי הובלה ותיקון לאזורים מסוימים, חייבים להציב שלטים המצהירים על כך מעל כל קופה בבית העסק. להלכה החוק הזה, שהובילה חברת הכנסת מועלם-רפאלי מן הבית היהודי, עוסק במתן שירותים לפריפריה. להלכה הוא כולל בתוכו גם עסקים שאינן מעניקים שירותים ליישובים בערבה או בואדי ערה. למעשה ברור למדי למה ולמי החוק נועד: הוא נועד להפחיד עסקים שיש להם בעיה אידיאולוגית עם ההתנחלויות. לכאורה, כאשר מדובר בעסק פרטי, זכותו של בעל העסק להחליט למי הוא מעניק שירותים. אם הוא סבור שתמיכה בהתנחלויות מנוגדת לתפיסת עולמו, או שהיא אינה מוצדקת כלכלית (למשל משום שמדובר במקום רחוק) או שהוא חושש מן הסכנות הכרוכות בנסיעה למקומות רוויי אלימות, זכותו לסרב להעניק לתושביהן שירותים. זכותם כמובן להימנע מלקנות את מוצריו של אותו עסק. חשבו למשל על ארגון פמיניסטי שאינו מוכן להעניק שירותים למועדוני חשפנות. המועדונים הללו הם חוקיים. ואף על פי כן עומדת לבעל העסק הזכות לסרב לשרת אותם, משום שהשירות הזה מנוגד לתפיסת עולמו, משום שמבחינתו הענקת שירותים למועדון חשפנות תורמת, אם גם בעקיפין, לביזוי נשים ולהשפלתן. החוק קובע אילו מניעים אינם יכולים להוות הצדקה למניעת שירות: גזענות למשל. אין לאזרח שומר חוק זכות לסרב להעניק שירות לערבים או ליהודים או לנשים, משום שהם יהודים או ערבים או נשים. יש לו הזכות לסרב לתמוך באנשים או בארגונים שהשקפת עולמם מנוגדת להשקפתו. ברור למשל שאי אפשר לכפות על חזן יהודי לשמש כמואזין, או על יצרן נרות חרדי למכור נרות לכנסיות. ההתנחלויות אינן פשוט יישובים המרוחקים, יותר ופחות, מן המרכז. הן יישובים שמבטאים אידיאולוגיה מסוימת, אידיאולוגיה שישנם יחידים וארגונים שאינם מוכנים לתמוך בה. קניית מוצרי התנחלויות ומתן שירותים להתנחלויות היא תרומה למפעל הזה. זכותם של אנשים במדינה חופשית לא לתמוך בו.

תאמרו, והרי החוק של מועלם-רפאלי אינו אוסר על בעל עסק פרטי להימנע משירות ההתנחלויות. כל שנדרש ממנו הוא הצבת שלטים מעל לכל קופה שבהם הוא מצהיר על עמדתו. זה נכון. אדם בהחלט יכול להציב שלטים מעל לכל קופה שבה הוא נדרש להצהיר על האידיאולוגיה שלו. הוא יכול להציב שלט גדול מעל העסק המצהיר, "אני שמאלני" או "אני מתנגד למפעל ההתנחלויות". הבעיה עם שלטים מן הסוג הזה היא שהם אינם בבחינת מתן מידע שימושי. את הבעיה הפרקטית אפשר לפתור בקלות בשאלה ישירה: האם אתם מעניקים שירות לאזור X? מטרתם של השלטים בחוק של מועלם-רפאלי היא לכפות על עסקים להכריז על עמדתם האידיאולוגית ולחשוף את עצמם ללחצים ולהטרדות. ולחצים והטרדות בוא יבואו, שהרי אי אפשר להתייחס לחוק הזה כאילו הוא עניין טכני מבלי להתייחס להקשר הרחב. וההקשר הוא קמפיין מתוזמר שנועד להוקיע ולבודד את כל אלה שאינם תומכים באידיאולוגיה המתנחלית: אירגוני זכויות אדם, פעילים פוליטיים וסתם בני אדם שמעיזים לומר לא. כל אלה מוקעים כלא-פטריוטים, כגייס חמישי, כאובייקט לגיטימי להתנכלות ולרדיפה. במדינת ישראל נעשה יותר ויותר מסוכן להיות "שמאלני". החוק החדש נועד להקל על זיהויים של "האויבים מבפנים". כי ממשלת נתניהו-בנט נחושה בדעתה לכפות על כולנו לראות בהתנחלויות חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל (וזאת בשעה שהמדינה עצמה מתחמקת מסיבות פרקטיות מהצבת שלט, "סיפוח" מעל לקופתה). אני סבור שדי בכך שכספי המיסים שלי משמשים לחיזוק מפעל מזיק הכרוך במעשי עוול יומיומיים. זכותי להימנע מלתמוך בהם וזכותי לא לשאת שלט גדול המכריז על כך. זכותי לסרב לקנות מוצרי התנחלויות מבלי לשאת כרזה. זכותי לסרב לתמוך ביישוב היהודי בחברון מבלי למלא תצהיר. בקרוב, כך נראה, אאבד את הזכות הזאת.

התפרסם בידיעות אחרונות 22.2.17

3 תגובות

 1. לא מסכים. פעם כשהייתי רווק נטול מכונת כביסה הפקדתי את הבגדים שלי במכבסה צעירה ואופנתית בתל אביב (כלומר הבחורה מעבר לדלפק הייתה צעירה ואופנתית אבל אני סוטה מהעניין). אחר כך הסתבר לי לאכזבתי שהם לא עושים משלוחים לרמת גן ונאלצתי לבוא ולקחת את הכביסה בעצמי. היה מאד עוזר לי לדעת את זה מראש. ממילא לא התקדמתי לשום מקום עם הבחורה הצעירה כשהגעתי לשם בפעם השנייה.

  Liked by 1 person

 2. איזה קונוטציה איומה.סימון בתי עסק.
  מקווה שהחוק לא יעבור בבג"צ אם מישהו יועיל להגיש עתירה.
  הגברת מועלם מתגלה הגזענית לא פחות מראש המפלגה שלה והמסמוטריצים למיניהם.

  אהבתי

 3. הכל בידי האדון (אליס) ועד שלא יוחלף יהא הכח בידיו.
  והכל תלוי בנתינים.
  ולעת עתה האדון הולך ומתחזק והראיה המינויים החדשים בבית המשפט העליון וחיוכי הנצחון של השרה שאינה מסתירה את דיעותיה (וזה ראוי שהרי אנחנו דמוקרטים..) והיא ושכמותה הם האדון ומה הפלא שיש המצאות יצירתיות.
  ועוד מעט יחיבו את הסמולנים לענוד שרוך לבן או אדום ולדמיון המפחיד אין גבול.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s