מי, אני? אני בסך הכל נהנתן

יש משהו מוזר בקו ההגנה שבו בוחרים רבים מחסידי נתניהו, שוטים כנבונים. נתניהו, הם אומרים במשיכת כתף, נהנתן; הוא לא מושחת. לכאורה הנהנתנות של נתניהו היא תכונת אופי שאינה מעלה ואינה מורידה, כאילו נאמר שנתניהו חובב נלהב של שחייה אמנותית. זה אמנם מוזר, אבל לא יותר מזה. אלא שנהנתנות אינה דומה לחיבת יתר לשחייה אמנותית. המנהיג פועל בזירה הציבורית לא רק כמקבל החלטות, אלא גם כמתווה דרך וכסמן מוסרי—זהו אחד מתפקידיו החשובים. הדרישה ממנהיגים לנהוג בצניעות אינה גחמה צדקנית. למנהיגים נתנו כוחות גדולים מאד. מפתה מאד להשתמש בהם כדי לעשות לביתם. ולמען האמת אין כל דרך או סיבה למנוע מן המנהיג לעשות לביתו לאחר פרישתו. אלא שבזמן כהונתו הוא אינו אדם פרטי. הוא "איש ציבור" וכאיש ציבור, מרחב הפעולה שלו מוגבל על ידי הצורך לסמל את הקהילה. כל מה שגלוי לעין הוא הצהרה ערכית. מנהיג ראוותן ו"נהנתן" מסמן לציבור שנהנתנות וראוותנות הן תכונות ראויות. פעםהיו הדברים האלה מובנים מאליהם. המנהיג נתבע לצניעות כערובה לכך שלא ניצל את כוחותיו על חשבון הציבור וכדוגמא אישית. עכשיו חלף עידן הדוגמא האישית. המנהיג הוא תחמן שעשה את זה ורק הקנאים עינם צרה בו. בסדר. בואו נניח שהציבור, או לפחות חלקו, סבור שאין רע בנהנתנות ובראוותנות. השאלה המתבקשת אם כך היא, על חשבון מי? ראש הממשלה נתניהו, למשל, הוא מיליונר. הוא יכול היה בקלות לממן את טעמיו היקרים מכיסו. מעשן סיגרים קובנים? שותה שמפניה יקרה? לא על חשבונכם. אלא שנתניהו אינו מממן את טעמיו היקרים מכיסו. כאן נכנס עוד אלמנט בקו ההגנה של ראש הממשלה. נתניהו הוא לא רק נהנתן; הוא גם קמצן. נתניהו, אומרים לנו, מעדיף שלא לשלוף את הארנק (לצערו שכח אותו באחד מבתיו), אלא לשלוח את החשבון לידידיו עתירי הממון. לכאורה נפתרה הבעיה: החברה מעריצה נהנתנות ולא היא משלמת את המחיר. אלא שהקמצנות של נתניהו אינה באמת עדות מטעם ההגנה, אלא מטעם התביעה. לאדם עשיר ונדיב, מתנות גדולות אולי אינן רבותא. כמה הוא כבר קיבל? שואלים אותנו. כולה מיליון שקל. אם מחלקים את זה לאורך השנים, זה לא כזה ביג דיל. אז זהו שלא. למי שמתקשה להוציא אגורה מכיסו, מתנות הן עניין גדול. הוא זקוק להן. גרוע מזה, הוא תובע אותן. יש הבדל גדול בין מי שמתנות מורעפות עליו שלא ביוזמתו (על אף שהחוק מקפיד גם בעניין זה) לבין מי שתובע אותן בקול גדול. מי שתובע מתנות גדולות, ובאופן סדיר ושיטתי, יוצר יחסי תלות. הוא מקבל למעשה "ריטיינר": תשלום קבוע תמורת שירותים מזדמנים לפי הצורך. זאת לא בדיוק משכורת, שהרי אינך שכיר, אבל אלה גם לא מתנות. מתנות ניתנות בצורה אקראית ובדרך כלל ביוזמת הנותן. ריטיינר ניתן כדי לשמור אותך פנוי לשירותים. איך בדיוק ניתן השירות? זאת שאלה מורכבת. אתה שולח לחמך על פני המים. אולי לא היום, אבל ברבות הימים תמצאנו. אם יש ממש בחקירות תיק 4000, הלחם נמצא מהר משסברו.

זאת בדיוק הסיבה שיחסים כאלה אסורים על פי החוק. ואל תספרו לנו שגם צ'רצ'יל קיבל מתנות. קיבל. לא על זה תהילתו. במונחי ימינו, החברה הבריטית הייתה מושחתת מאד והיו בה יחסים פסולים בין הון לשילטון. לא בטוח שאנחנו רוצים לחזור לשם. גם אין זה מקרה שצ'רצ'יל, אדריכל הניצחון על גרמניה, נשלח הבייתה בבחירות שהתקיימו לאחר המלחמה. הוא היה דוגמא קלאסית למנהיג, לא חף מבעיות, שפונים אליו במקרה חירום וממהרים להחליפו כשהסכנה חלפה.

נתניהו הוא לא צ'רצ'יל וישראל אינה במצב חירום. הוא מנהיג מושחת, לא הראשון וכנראה לא האחרון. הוא צריך ללכת הבייתה.

התפרסם בידיעות אחרונות 21.2.18

4 תגובות

 1. ההבחנה אינה רק בין עבר להווה, אלא גם בין מדינות מפותחות (כפי שישראל הייתה רוצה לקרוא לעצמה) לבין מדינות בלתי-מפותחות, או מתפתחות, שם הקלפטוקרטיה היא חלק מהשיטה ואנשים נוטים להשלים עמה, הן מתוך היעדר היכרות עם מציאות אחרת והן בשל השאיפה להנות מפירותיה, אם וכאשר ה"חמולה" שלהם תגיע לשלטון.

  אהבתי

 2. לעת עתה הוא זה ששולח את מיטב הנוער למלחמות, מבצעים וגיחות חיל האויר.
  אולי גאוות היתר שלו והחוצפה להופיע שוב ושוב עם אתה מנטרה יובילו אותו הביתה /בית סוהר.
  נקווה שעד אז לא נמשיך ונשלם בדמים תרתי משמע.

  אהבתי

 3. נתניהו הוא איש חכם, ללא ספק, וגם יש לו מעלות רבות יש להודות… אבל, הוא אפס ב"מדעי החיים". כל אדם הגון ומחונך יודע לשים גבולות לכל דבר. כשחבר משלם עבורך בבית הקפה, אתה תדאג לשלם בפעם הבאה. כשמישהו מגזים ומרעיף עליך כל טוב, אתה תמצא את הדרך להעביר את המסר מתי זה מוגזם, כדי לשמור על החברות. אצל נתניהו אין חברים, רק נתינים ומשרתים. הנהנתנות, החזירות, הצביעות, השקרים, גלגול האשמות על אחרים אינם תכונות של מנהיג אמיתי שבאמת דואג לעמו ומבין מה זה להתפרנס בקושי ולקוות לעתיד טוב יותר. תקוותי שנתניהו יעלם לפח הזבל של ההיסטוריה כמה שיותר מהר… רק שלא יקח אותנו איתו…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s