לא נסתום

כשהרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס הכריז שהתקווה היא שיר מטומטם וכי הוא אינו עומד כשההמנון מושמע, געשה הרשת לרגע. בש"ס לא נבהלו. "איש לא ילמד את חכם שלום כהן…מהי ציונות ומהו היחס לארץ ישראל…מה שחשוב זה עצם החיבור של עם ישראל למולדתו ולא הדרך שבה הוא נעשה". בדיוק. בניגוד לרב כהן, אני לא חושב שהתקווה היא שיר מטומטם ואני דווקא עומד ושר כאשר הוא מושמע, אבל אני חושב שזכותם המלאה של אנשים לא להביע פטריוטיות, כל עוד אינם עוברים על החוק, וזכותם להביע את הפטריוטיות שלהם על פי דרכם. ואם קובי מידן צופה באירועים המתרחשים בדרום וחש בושה בזה שהוא ישראלי, זכותו המלאה לומר זאת, לא פחות משזכותו של הרב שלום כהן להכריז שהתקווה היא (בעיניו) שיר מטומטם. אדרבה, דומה שדבריו של מידן מבטאים הרבה יותר פטריוטיות מדברי הרב. הרב בז למדינה החילונית (על אף שהוא אוהב את ארץ ישראל בדרכו). מידן אוהב את ארצו וחש בושה משום שאינה עומדת באמות המידה המוסריות שהוא מצפה ממנה. זה בסדר גמור. איש לא ילמד אותו מהי ציונות ומהו היחס לארץ ישראל. עד כדי כך. ותפסיקו כבר לאיים כל הזמן על מי שאינו פטריוט מספיק בעיניכם. אהיה מוכן להתייחס למחאות הללו כיותר מתרגיל בסתימת פיות, אחרי שתתחילו להדיח אנשי ימין על זלזול בחוק, בדמוקרטיה ובמדינה. בינתיים זה לא ממש קורה ובינתיים הניחו למי שדעתו לא נוחה ממדיניות הממשלה משמאל להתבטא—לפחות זה.
וזה כולל את ראשת מרצ החדשה, תמר זנדברג, שמותר לה בהחלט לדרוש הקמת ועדת חקירה ממלכתית מבלי ששר הביטחון אביגדור ליברמן ינסה להוציא עליה פאתווה. ליברמן הכריז ש"מרצ מזמן לא מייצגת אינטרס ישראלי ולא שייכת למדינת ישראל. הם מייצגים אינטרס פלסטיני בכנסת ישראל". מבחינות מסויימות ההצהרה הזאת באה כמשב רוח רענן לזנדברג, שהימים האחרונים עברו עליה בניסיון לשאוף אוויר תחת מבול החרפות והנאצות משמאל על שטימאה את המחנה הקדוש במגע עם קלוגהפט הטמא ובדבר שקר אשר אוזני טהורים וצדיקים תצילינה למשמעו. התקפה מימין היא תמיד תעודת הכשר שמאלית. אלא שדברי ליברמן אינם עוד גידוף ימני לגטימי (בפוליטיקה מותר ולעתים צריך לגדף). היא ניסיון להוציא אל מחוץ למחנה. שר הביטחון בממשלת ישראל מכריז על מפלגה הפועלת על פי חוק (ובראשה עומדת אישה ציונית בהצהרה), שהיא לא סתם שוגה, מטעה, משרכת דרכיה או אפילו מובילה לאסון, אלא פועלת כסוכנת אוייב. ולא מדובר במעשה ספציפי המקדם לדעת השר אינטרסים פלסטינים, אלא בעצם המהות. מרצ "לא שייכת למדינת ישראל." אתם הבנתם את זה? מרצ, מפלגה המואשמת תדיר (לא פעם בצדק) בהיותה הילדה-טובה-ירושלים של הפוליטיקה הישראלית, מפלגה פטריוטית המקפידה לשמור על החוק ועל מה שנראה בעיניה כצילו של החוק, המצהירה השכם והערב על מחוייבות מוחלטת למדינת ישראל ולחברה בישראל, "לא שייכת למדינת ישראל". כל מי שמעז לבקר את שילטון הימין הקדוש, לא רק טועה. הוא לא ישראלי. הוא סוכן זר שיש לפעול נגדו כפי שפועלים נגד סוכן זר. איך? לעת עתה, ליברמן מסתפק כנראה בכך שמי שצריך יעשה מה שמוטל עליו (כמו מפקד גל"צ במקרה קובי מידן). ואם לא? לעת עתה ליברמן נמנע מלהזכיר.
הרשו לי להזכיר אפוא מספר דברים שנשכחו. מרצ היא מפלגה ציונית הרבה יותר ומושחתת הרבה פחות מישראל ביתנו. עמדות הימין אינן העמדות הלגיטימיות היחידות. ודבר הימין אשר בפי ליברמן, בנט וביבי אינו דבר האל. מותר לבקר את שר הביטחון. מותר לבקר את צה"ל ומותר וציוני לתבוע הקמת ועדת חקירה. מותר לבקר את ראש ממשלת ישראל על זחיחות ועל שחיתות. אסור לירות בחפים מפשע. אסור להסית. אסור לסתום פיות. אלה דברים מפתיעים, אני יודע. כדאי לזכור אותם.

התפרסם בידיעות אחרונות 3.4.18

2 תגובות

    1. כל מה שכתבת בסדר רק תאיר את עיני בדבר אחד, מה זה ציוני היום. כבר לפני 30 שנה שאלתי את השאלה ועדיין לא קבלתי תשובה

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s