למה אסף זמיר?

למה אסף זמיר?
כי אסף זמיר לא הבליח לחיינו כמועמד מגניב יותר או פחות לראשות העירייה, מועמד שילך לעשות דברים אחרים אם ציבור הבוחרים לא ייתן לו מיד את ההגה. לפני עשר שנים הוא הקים רשימה. מאז הוא עובד. זאת לא עבודה נוצצת שמספקת כותרות. רוב הזמן הוא עוסק בדברים האפורים שהופכים את חיינו בעיר הזאת לנסבלים. הוא יודע מה קורה בגני ילדים ובמועדונים. הוא מתמצא בענייני תחבורה ובחוקי עזר עירוניים. הוא עוסק במרכזי נוער ובדיור ציבורי. הוא עוסק בזה כבר עשר שנים. ואפרופו עשר שנים–לפני עשור פנה אליי דב חנין, שביקש להיבחר לראשות העיר. אני מעריך את חנין ושקלתי לתמוך בו. "מה תעשה אם לא תיבחר לראשות העיר?" שאלתי. "הסיכוי שתיבחר בנסיון הראשון לא גדול, אבל אם תישאר מעורב יהיה לך סיכוי טוב להיבחר בסיבוב הבא". "אני אחזור לכנסת" אמר, "ואפעל מבחוץ." משעמם לעבוד במועצת העיר. כשפועלים "מבחוץ" בסוף לא פועלים בכלל. תשאלו את הכוכבים שצצו לקראת הבחירות ונעלמו מיד אחריהן. אתם מכירים את השמות מן העבר. בקרוב יצטרפו אליהם עוד שם או שניים. את זמיר העשייה האפורה, היומיומית, לא שיעממה. זה ראוי להערכה. מזמן לא היה לנו מועמד מנוסה ובקיא כל כך בענייני העיר, מנוסה ובקיא הרבה יותר מרון חולדאי אגב, כאשר זה רץ לראשונה לראשות העיר לפני שני עשורים. תל אביב צריכה ראש עיר שאומר ועושה, שמבין שראשות עיר גדולה כמו תל אביב הייא לא רק רעיון, אלא עבודה מסובכת ומורכבת, שצריך להתחיל מלמטה, שאין לנו היכולת לתת למישהו, מגניב ככל שיהיה, ללמוד על חשבוננו.
זה לא הכל כמובן. העובדה שהוא עושה עבודה אפורה לא הופכת את זמיר לאדם אפור. כל מי ששמע אותו וראה אותו מדבר באסיפת בוחרים או בראיון או באחד מאותם נאומי פתיחה וסיכום שסגן ראש העיר נדרש מעת לעת לנאום, יודע שמדובר באדם מבריק, בקיא מאד בחומר, ובניגוד לדימוי שמנסים להדביק לו, לא חלקלק. זמיר הוא לא יאיר לפיד. יש לו דיעות מגובשות על ענייני מוניציפליים וארציים שאותן הוא מבטא בבהירות ובכישרון. הוא לא חנפן, לא מנסה לומר לכל אחד מה שהוא רוצה לשמוע, לא עסוק אובססיבית בריצוי הספין דוקטורים שלו. הלב שלו במקום הנכון. דעותיו בענייני חילוניות ופלורליזם וצדק חברתי מעוררות כבוד. ומעוררת כבוד גם התחושה שהוא יודע מה באמת אפשר וצריך לעשות ומה סיסמאות ריקות שנועדו לרצות את האוטופיסטים. עיר אמיתית אינה אוטופיה. הוא מבין את זה. היא גם אינה מכונה שנוסעת לבד. היא צריכה מנהיג שיודע לנסוע ישר וגם לשנות כיוון כשצריך. גם את זה הוא מבין.
בצדק הוא לא טוען שכל מה שנעשה על ידי חולדאי, שהוא היה סגנו, לא טוב. ההפך הוא הנכון. חולדאי הצליח להנהיג עיר טובה מאד. לא צריך להשחיר אותו, כדי להצליח. צריך להמשיך את הדברים הטובים ולתקן את הדורש תיקון, ויש לא מעט דברים הדורשים תיקון (תחבורה טובה יותר, חילוניות רבה יותר, צדק רב יותר לחסרי הכוח). חולדאי הנהיג את העיר עשרים שנה. אני חושב שהגיע הזמן לשינוי. לא שינוי לשמו. אני לא מאמין בשינוי "לשמו". אני חושב שצריך אנרגיות חדשות. אני חושב שצריך ראש עיר שמחוייב פחות להשגיו וכשלונותיו בעבר. אני חושב שצריך ראש עיר שידע לבטא את הרוח התל אביבית גם במעשים וגם במילים. במאבק על רוחה של החברה הישראלית אדם שיודע לעשות ולדבר—להביא את הדברים שכל תל אביבי מאמין בהם לזירה הארצית—הוא נכס. אני חושב שאסף זמיר הוא נכס כזה. אני חושב שהוא לא רק מדבר אלא גם עושה. אני חושב שהוא לא רק יעשה אלא גם ידע לדבר. לכן ב30 באוקטובר אני אצביע בעדו.

2 תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s