רישיון להרוג את הדמוקרטיה

חישבו לרגע על ההשתתפות של אנשים שפויים בתכניות ריאליטי. לכאורה הם משתמשים במדיום פופולארי כדי להעביר מסרים החשובים להם. למעשה עצם השתתפותם נותנת לגיטימציה להרס הגבולות בין פרטי לציבורי ולטשטוש הקו המפריד בין משחק, שבו משקרים ומרמים כדי לנצח במשחק, לבין החיים, שבהם, בחברה מתוקנת, אמורים לשרור כללים אחרים, שבהם מעשים כאלה אמורים להוביל לכלא או לנידוי חברתי. וככל שהגבולות מטשטשים, הסכרים נפרצים. עובדה.

האדישות המוחלטת של החברה הישראלית למוסר וערכים בימים אלה נתפסת על ידי שחקנים שונים במערכת ככלי לצרכיהם: מותר לשקר למען ארץ ישראל השלמה, או למען ניצחון הימין, או למען כל דבר אחר שהשקר והשחיתות משרתים אותו. הם חשים שהם שולטים בשקר ומשתמשים בו. המטרה כידוע מקדשת את האמצעים ובחשבון הכולל, שהם מחשבים את נפשם ואת נפשנו, התוצאה חיובית. איכשהו, כידוע, תפיסת הכוח בחברה תמיד מצדיקה את האמצעים. אחר כך נתקן.

אבל לשקר יש חיים משלו. הוא לא שש להיות משרת. נוח לו יותר להיות אדון. העיקרון שהכל מותר מחסל קהילות. קהילות מתקיימות על ציות לכללי משחק. אם כולם מרמים, אין משחק. כל דאלים (והאלימות אינה בהכרח אלימות פיזית, היא יכולה להיות כלכלית או דתית) גבר. ללא אמון אין חברה, יש אוסף של צרכים ויצרים.

במהלך החיסול העצמי הזה של החברה בישראל ממלא בנימין נתניהו תפקיד חשוב. כדי לשמור על כוחו–כוח שבעיניו משרת מטרה מקודשת–הוא הורס את כללי המשחק, פורם את החוטים העדינים המייצרים רשות רבים סבירה. במקצת הוא הורס למען ביתו. האיש קמצן ונהנתן ואינו מקפיד להבדיל בין קופתו לקופת הרבים. אבל אלה זוטות. מה שחשוב אינו סכומי הכסף שמצאו את דרכם לכיסו, אלא ההסבר. מותר לי. אתם רודפים אותי. האם הוא שלם עם כל הכחשה גורפת, עם כל העברה זריזה של תפוח האדמה הלוהט של האחריות לאחרים? לא בטוח. נתניהו אינו אוויל. הוא יודע מה הוא עושה. רק שהמטרה (הוא) מקדשת את האמצעים. האמצעים הם חלוקה מסיבית של רשיונות לשקר ולרמות, לשם שמים, הניתנים, בשמו ולמענו, לכל.

כי מה שחשוב יותר מן האינדולגנציה המלאה לשחיתות הוא ההיתר לרצוח את האחריות. ללא אחריות אין דמוקרטיה. "מה שטוב בעיני הקיסר הוא בעל תוקף של חוק" קובע החוק הרומי. הקיסר הוא מעל לחוק–למעננו. הקיסר נתניהו משקר, מסית, מפריח טענות מופרכות, משתמש במדינה לצרכיו. כל אקט כזה הוא תקדים. כשאתם מצביעים בשבילו למרות הכל, אתם מאשרים את התקדים הזה לא רק לנתניהו אלא לכל מאן דבעי.

כשיסיים נתניהו את מלאכתו יוותרו עיי חורבות. כשאתם מצביעים נתניהו, או כשאתם מצביעים בשביל חבורת הצבועים והתנים המכריזים שיתמכו בו יהיה אשר יהיה, אתם נותנים יד לשליחת יד בנפש הדמוקרטיה. אל תשכחו את זה ביום שלישי.

2 תגובות

  1. כנראה ששכחו בכל זאת.
    לי התופעה נראית יותר כחלק מהתחממות כדור הארץ. מצב שאי אפשר לשנות, חלק מתהליך טבעי של חברה.
    ואם הייתי מתארת זאת כארוחה, תוצאות הבחירות הן שוויון בין הגושים הגדולים שזה מנה שווה של סטייקים, הבעייה היא בתוספות.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s