המיטריה והמצנח

למטאפורות יש כוח. המטאפורה המקובלת בין חובבי היסטריית הקורונה היא המצנח. הסגר הוא מצנח, אנחנו בגובה שני קילומטרים מעל פני האדמה. אנחנו מזנקים מן המטוס. ללא הסגר-המצנח, מתרסקים.

אבל מטאפורת המצנח–הכל או לא כלום–היא מטעה. חישבו על גשם. אם תצאו החוצה בלי הגנה, תירטבו עד לשד עצמותיכם. עכשיו חישבו על שני אנשים: האחד יוצא עם מעיל ומטריה. הוא עלול להירטב במקצת אם לא יזהר. השני יוצא בחליפת צלילה, מעליה חליפת אמודאי ובשתי ידיו הוא אוחז במבנה פלסטיק דמוי תא טלפון. אין ספק שהוא יישאר יבש. מצד שני הוא כמעט לא יכול ללכת, הקונסטרוקציה עולה הון תועפות, היא כבדה וחמה והוא סובל לא רק מהזעה מוגברת, אלא גם מעלייה מסוכנת של הדופק ולחץ הדם. מה סביר בעיניכם? כשיורד גשם, איך אתם יוצאים החוצה?

אף אחד לא טוען שהתגובה לקורונה הייתה אמורה להיות השתכשכות שאננה במרק וירוסים וחוסר אחריות טוטאלי. הסגר להזכירכם אינו מצנח, אלא חליפת צלילה בתוך חליפת אמודאי. אפשר לנהוג בזהירות בלי המחיר שעוד נשלם על הסגר.

אבל, תאמרו, רק הקונסטרוקציה השניה מונעת לחלוטין הירטבות. נכון. השאלה היא באיזה מחיר. אני מזכיר שגם הקונסטרוקציה לא מבטיחה אפס מתים, היא רק "משטחת את העקומה", כלומר מפזרת אותם לאורך זמן ארוך יותר. בשום חברה אין אפס תמותה. חברות מקבלות החלטות שעולות בחיים–למשל ההחלטה לא לשפר תשתיות בעלות עתק כדי להפחית פגיעה בתאונות דרכים. הבעיה היא שההשקעה העצומה בתשתיות תבוא על חשבון משהו. גם הסגר, שהציל אנשים, עולה, עולה לא מעט.

פוליטיקה פירושה קביעת סדרי עדיפויות, קבלת החלטות. השוודים למשל, קיבלו החלטה. יש להם פי עשרה מתים מאשר בישראל. מה זה אומר? בואו נניח לרגע לעובדה שבמזרח התיכון מספר המתים קטן לאין שיעור מאשר באירופה, גם במדינות שבהן אין סגרים.  התמותה במזה"ת קטנה בהרבה מן התמותה בארה"ב ובאיטליה אפילו במדינות מסודרות הרבה פחות מאשר במערב (ואל תגידו שהם משקרים; תמותה המונית אי אפשר להסתיר; ייתכן שבמצרים מספר המתים הוא חמש מאות למיליון ולא מאה למיליון. אין מיליוני מתים). אבל בואו נתייחס למספר המתים בשוודיה שבה אין סגר, אבל נזהרים (מטריות, לא חליפת צלילה): כ2600. בואו נתחיל בעובדה שבבלגיה, מדינה באותו סדר גודל יש 7800 מתים למרות סגר חמור מאמצע חודש מרס (וביפן ללא סגרים, עם אוכלוסיה גדולה פי עשרה משתי המדינות, יש פחות מחמש מאות מתים). עכשיו בואו נבחן את המשמעות של המספרים השוודים. בשוודיה שיעור המתים ביחס לאוכלוסיה הוא 0.00026. אין מדינה בעולם שתשתק את עצמה כדי למנוע תמותה של 0.00026 מאוכלוסייתה. אה בעצם יש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s