הפוגרום, ההפיכה ומה שביניהם


1 / 1
אם תהיתם למה נועדה המהפכה המשפטית, מה דחוף כל כך לשמחה רוטמן לקדם אותה אל נגד התנגדויות ואל מול ביקורת מקיר לקיר, קיבלתם אתמול (יום א) את התשובה. הוא נראית בבירור לאור להבות הפוגרום בחווארה. מטרת הרפורמה המשפטית אינה לשנות את היחסים בין המערכת המבצעת-מחוקקת (בישראל אין הבדל בין השתיים) למערכת השופטת. מטרתה היא לקעקע את שילטון החוק. מטרתה היא לאפשר פריעת חוק ברשות, כפי שהתרחש בחווארה. שכן החוק, כפי שהוא נתפס בחשיבה המערבית המודרנית, הוא "טריטוריאלי" ולא אישי. הוא אמור לחול על כול אזרחיה של מדינה במידה שווה. לבן, שחור, גבר, אישה, יהודי לא יהודי, דתי חילוני– הצדק עיוור. לא כך החוק היהודי שהוא מקור ההשראה של שותפיו של נתניהו. החוק הזה מבדיל בין גברים לנשים (גברים שווים יותר), בין יהודים ללא יהודים (יהודים שווים יותר) ובין תלמידי חכמים ל"עם הארץ" (תלמידי חכמים שווים יותר), בין שומרי שבת למחללי שבת (שומרי שבת שווים יותר). לגבי שותפיו הקואליציוניים של נתניהו, תפיסת השוויון, שאותה מייצגת מערכת המשפט (ובישראל רק היא מייצגת אותה במלואה) היא בעיה שאותה יש לפתור.
לא יעלה על דעת סמוטריץ' ורוטמן, דרעי ובן גביר שהכול שווים. במדינה "המתוקנת" שלהם, נשים נדרשות שלא לטמא את רשות הרבים בנוכחותן, חילונים צריכים לעבור חינוך מחדש שיעשה אותם קצת יותר (ויותר) דתיים ומה שחשוב יותר מכל—הערבים צריכים לדעת מה מקומם. למען האמת אין להם מקום בארץ הקודש. עד שיסולקו מכאן בעזרת השם עליהם להיות כפופים לחלוטין לשרירות ליבם של היהודים. זאת משמעותה של ממשלת ימין מלא לשיטת סמוטריץ' ובן גביר. אם יהודי רוצה אדמה, היא שלו. אם יהודי רוצה נכס, הוא שלו. כל שקל המוענק ללא יהודי הוא בזבוז. כל זכות הניתנת ללא יהודי ניתנת לו על תנאי—כל עוד אין היא עומדת בניגוד לצרכיו ולרצונותיו של יהודי. לא כל יהודי, אגב. מדובר, חשוב להבהיר, ביהודים הנחשבים, בכלי הקודש שרוח אלוהים שורה עליהם לטענתם, והם מייצגים את כלל האומה, אף עם רוב רובה של האומה חולק עליהם. כשזה מגיע לעניינים מהותיים—עניינים שברוח–אין סופרים גולגלות. המנהג הזה נועד להליך הדמוקרטי. ההליך הדמוקרטי לשיטתם הוא חמורו של משיח. מגיעים באמצעותו לשליטה ואז מפרקים את הדמוקרטיה לבנה אחר לבנה. הפוגרום בחווארה הראה מהי תפיסת הסדר של חבורת "מחזקי המשילות". סדר הוא כאוס. סדר הוא אלימות. סדר הוא מצב שבו איש הישר בעיניו יעשה ובלבד שהוא מאנשי שלומנו. מה יגידו החילונים? למי אכפת. מה תגדנה אומות העולם? לא חשוב. מה יגידו הערבים? שישרפו.
ולמה לוין ונתניהו, אנשים לא משיחיים בעליל, משתפים פעולה עם זה? כי הם רואים את היתרונות הכבירים שיש בפירוק מערכת החוק, לא על מנת לייצר את מלכות השמיים של המתנחלים והחרדים, אלא על מנת לייצר מערכת שליטה לא שוויונית שבה העיקרון המארגן אינו המורשת הדתית, אלא האינטרסים של המעגל הפנימי. הדרך הטובה ביותר לעקוף מכשולים היא כאשר אין מכשולים בנמצא. כך לימדנו רבנו ויקטור אורבן. השילוב הזה של שתי אג'נדות האנטי-שוויון הוא סכנה קיומית. מה שיעלה בלהבות הוא לא רק כפרים פלסטינים אלא הדמוקרטיה הישראלית.

התפרסם בווינט 28 בפברואר 2023

תגובה אחת

  1. כתבת ואני מצטטת :"..האינטרסים של המעגל הפנימי.." זו למעשה התמצית.
    כסך,כבוד וכח להימלט מאימת הדין.
    המצב מעורר אימה.
    ליל בדולח ישראלי? איש לא חזה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s