מי ליברל ישראלי בעיניך?

ביום ראשון הגיב יאיר לפיד בראיון ליעל דן בגל"צ על נישואיהם של לוסי אהריש וצחי הלוי. לפיד הבהיר שיש לו בעיה עם נישואי תערובת. "אני מעדיף שהעם היהודי יגדל ולא יקטן… עוד לא החלמנו מהשואה. כרגע יש פחות יהודים משהיו לפני השואה, ואנחנו מנסים לגדול". מצד שני, לפיד לא אהב את הגינויים שהשמיעו חלק מעמיתיו, שיש להם בעיה עם נישואי תערובת. "נגיד שמישהו לא מרוצה מזה, אי־אפשר לחכות שבוע? חייבים דווקא ביום המאושר של הזוג לומר את זה?".

הדברים הללו, מפי מי שרואה בעצמו מייצג של תפיסת העולם הליברלית, מפתיעים. אם במקומות אחרים תפיסת עולם ליברלית פירושה בעיקר שלחברה אין זכות להתערב בחייו של היחיד המבקש את האושר, כל עוד לא עבר על החוק, תפיסת העולם של לפיד, כפי שהיא באה לידי ביטוי בדבריו שלעיל, היא תפיסה אנטי־ליברלית קלאסית. היחיד הוא רכושה של החברה, והחלטותיו אמורות לשרת קודם כל את צרכיה, גם כאשר מדובר בעניינים האינטימיים ביותר בחייו – למשל בחירת בן או בת זוג.

שימו לב שלפיד עובר מבלי משים לדבר בגוף ראשון־רבים: "אנחנו מנסים לגדול". מי בדיוק מנסים לגדול? לפיד ורעייתו? אם כן, עולה שאלה גדולה לא פחות משאלת "נישואי התערובת" (ביטוי נתעב בפני עצמו, שפירושו שיש משהו פסול בנישואין בין בני אדם שאינם מאותו סוג): האם לפיד ורעייתו עשו ככל יכולתם כדי לרפא את המחלה שממנה "עוד לא החלמנו"? האם הולידו את מירב הילדים שיכול אדם שהדמוגרפיה בראש מעייניו להוליד? ללפיד יש למיטב ידיעתי שלושה ילדים. זה רחוק מלמלא את צורכי העם היהודי. כאדם בריא ואפילו אמיד יכול היה להוליד ילדים רבים יותר ולתרום בכך לשיפור המאזן הדמוגרפי.

שכן גודל המשפחה היהודית בישראל הוא בעיה גדולה לאין שיעור מנישואי "תערובת", בעיקר בין יהודים לערבים. רוב הנישואים בין יהודים ללא־יהודים בארץ הם בין יהודים לנוצרים או בין יהודים לחסרי דת. שיעור הנישואים בין יהודים לערבים הוא זעום, פחות מאחוז. לעומת זאת מספר הזוגות היהודיים שלא מיצו את פוטנציאל ההחלמה של לפיד הוא עצום, והוא כולל, אבוי, גם את משפחת לפיד. אני מניח שהתשובה של לפיד לכל ניסיון לדחוף את האף למיטה שלו ולהחלטותיו בעניין מספר הילדים הרצוי לו ולרעייתו תהיה שזה לא עניינו של איש כמה ילדים יש לו. מה אתם דוחפים את אפכם למיטה שלי? יתהה בצדק. הוא ובת זוגו, ישיב, אינם חיילים בצבא הדמוגרפיה, אלא בני אדם שיש להם צרכים ורצונות משלהם. אי־אפשר לכפות על אדם ללמוד הנדסה  (כי העם היהודי זקוק למהנדסים) ולא פרשנות ותרבות, או לעסוק בהייטק (כי ההייטק הוא הקטר לכלכלה הישראלית), ולא בעיתונות. צודק. אבל לדרוש מהם לבחור את בני זוגם לפי תוכניות החומש הלאומיות זה כן בסדר?

והלא איני אוסר עליהם להינשא, יאמר לפיד, אני רק מביע דאגה להשלכות שיש לנישואיהם על עתיד העם היהודי. ואני גם מנומס, כי את הדאגה הזאת אני מביע רק שבוע אחרי הנישואים "הבעייתיים", ולא כמו פראי האדם שאצה להם הדרך לדחוף את אפם לעניינים לא להם ביום המאושר עצמו. הדרך הראויה, אליבא דלפיד, היא לומר שטויות גזעניות בשוטף פלוס שבע. תחילה ברכות לזוג המאושר. שבוע אחרי, מותר להבהיר שהחלטתם האישית היא סכנה לעם היהודי. "אנחנו מנסים לגדול", ואתם, לוסי אהריש וצחי הלוי, מפריעים לנו. אתם סכנה קיומית, אבל קודם כל מזל טוב. מה אומר ומה אגיד? לפיד מודאג מנישואי תערובת, ועוד יותר הוא מודאג מהקהל המסורתי שאליו הוא פוזל באדיקות. מה ישראלי בעיניי? להיות ליברל כמו לפיד.

התפרסם בידיעות אחרונות 17.10.18

4 תגובות

  1. ההגדרה ליברל היא הגדרה מעניינת. כבר הובס אמר שעל כל אדם לדאוג לאינטרסים שלו בתנאי שאינם נוגדים את האינטרסים של האחר. גם הוא היה ליברל? זו למעשה גישה דמוקרטית בסיסית. אבל היום כל מי שחושב בניגוד לדעתי הוא לא-ליברל. אפילו הדמוקרטיה כבר לא דמוקרטיה אלא אם כן היא ליברלית (למרות שהביטוי דמוקרטיה ליברלית נולד כדי להבדיל את הדמוקרטיות המערביות מהדמוקרטיה "העממית הסינית" או הדמוקרטיה הסורית).

    אהבתי

    1. גם אני התקשיתי בשני משפטים במאמר:
      "תפיסה אנטי־ליברלית קלאסית. היחיד הוא רכושה של החברה, והחלטותיו אמורות לשרת קודם כל את צרכיה, גם כאשר מדובר … למשל בחירת בן או בת זוג"- לפי זה גם אסור נשואין עם בן מדינת אויב מישם תפיסה אנטי ליברלית.
      "אי־אפשר לכפות על אדם ללמוד הנדסה (כי העם היהודי זקוק למהנדסים) … או לעסוק בהייטק "- והרי אשה שמעדיפה לעסוק בזנות תיכפה, בחקיקה של ח"כ ליברליות, לעסוק במה שפקיד לשכת התעסוקה יכפה עליה לעסוק, ויהיה זה אפילו הדבר המגעיל ביותר בעיניה.

      אהבתי

  2. נישואי תערובת מסכנים את המזה”ת בשואה, עקב מלחמת היהודים
    |
    עקב נשואי תערובת יתערבבו בצבור החלוני רבים שאינם יהודים לפי ההלכה, ולא יהיה שום הכר בינם לבין החלונים בני היהודיות, ואף יתוספו עליהם צאצאי התערובת, ואז כל אחד ואחד מבניו של הצבור העברי הלא-אורתודוקסי יעבור מהסטטוס הנוכחי של “בחזקת יהודי לפי ההלכה” לסטטוס של “ספק נכרי לפי ההלכה”.
    השנוי במעמדם של הלא-אורתודוקסים הרה אסון:
    היהודים שומרי המסורת, בגלל התגברות פחדם מנשואי תערובת של בניהם עם עברים-ספק-נכרים, ינקטו אמצעים להתבדלות (כבר עכשיו רבנים קוראים ליסד מרשם אוכלוסין פרטי, ומשלוב תוצאות סקרי דעת קהל, לרבות זה שפורסם ב”הארץ” 22.08.14, יוצא שעמדתם של רבים מאד מהמסורתיים היא כשל הדתיים, בענין ההתבוללות). האמצעים שינקטו המסורתיים והדתיים יהיו חמורים הרבה יותר משנוקטים הם היום כדי להתרחק מהצבור הלא-אורתודוקסי, ובנוסף, יחנכו מילדות להתיחס לגויים-העברים האסורים בחיתון כאל “מוקצה”, כפי שנהגו אבותינו בגולה כלפי ה”שקצים” וה”שקצות”.
    |
    הבדלות ממושכת מובילה לנכור הדדי. נכור הדדי ממושך מוביל לחסר אמון הדדי וממנו לעוינות הדדית, ובתמצית, בלשונו של מרטין לותר קינג: “אנשים בד”כ שונאים אחד את השני … מפני שהם מופרדים”.
    זהו מעגל שוטה. סופו הפרדה חברתית מוחלטת ללא הפרדה גיאוגרפית וללא הפרדה של מוסדות השלטון, שהיא, למעשה, הפרדה מרובת נקודות חכוך-פצוץ בין פצלי האוכלוסייה העוינים זה לזה.
    (מצבנו נפיץ בלאו הכי: ר’ ידיעה מאת אמיר אורן ב”הארץ” 11.12.12 על הערכת קהילת המודיעין של ארה”ב שמביאה דעה על “עימות פנימי” בישראל לפני שנת 2030).
    האם מתון כלכלי שיתמשך ללא סוף עקב חשש המשקיעים מפני הדרדרות למלחמת אזרחים הרסנית, לא יחליש את ישראל עד כדי “ברירת שמשון”?
    האם החשש המתמשך מ”ברירת שמשון” ע”י מדינה שכבר אין לסמוך על יציבותה הפנימית לא יביא את “הקהיליה הבינ”ל” לפרקה מנשקה הגרעיני?

    אהבתי

  3. נדמה לי שיאיר לפיד משיא זוגות שלא רוצים להינשא. האם כולם יהודים כשרים על פי ההלכה? האם ילדיהם יתרמו משהו לדמוגרפיה (צבא, הייטק וכיו"ב)? או אולי הוא כתב זאת מפני שלוסי אהריש היא ערבייה? לא, לא הגיוני.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s