מפליצים בגן עדן

בספר ה14 של חיבורו הענק, עיר האלוהים,  מסביר אוגוסטינוס הקדוש כי בגן העדן, בטרם המיטו עלינו אדם וחווה את אסון החטא הקדמון, הייתה לאדם שליטה מלאה באבריו–גם באברי הרבייה הסרבנים, שהיום יש להם "ראש משלהם". כדי להדגים מה אבד לנו מביא אוגוסטינוס דוגמאות של יחידי סגולה שאפילו היום נשתמרה בהם מקצת מאותה שליטה מופלאה בגוף שהייתה לזוג הראשון.  אחת מן המופלאות שביכולות אלה–לשלוט בנפיחותיהם ולמלא בצליליהן את חלל האוויר–נשתמרה, אבוי, בקרב אנשי ציבור לא מעטים (אם כי האיבר מפיק הנפיחות נע קצת צפונה). הנה הדברים בתרגום מן הלטינית.

ידוע לי על אנשים שניחנו ביכולות טבעיות שונות מאד מאלה של שאר בני האדם, יכולות מפליאות בנדירותן. אנשים אלה יכולים לעשות בגופם דברים שבעבור אחרים הנם בלתי אפשריים ואך בקושי יאמנו כי יסופרו. יש אנשים היכולים להזיז את אוזניהם—או כל אחת לחוד או את שתיהן יחד. אחרים יכולים להזיז מרצונם את כל הקרקפת—כל החלק המכוסה שיער—מטה לעבר המצח או בחזרה כלפי מעלה, מבלי להזיז את ראשם. יש היכולים לבלוע מספר גדול של חפצים, ואז, בתנועה קלה של הסרעפת, לשלוף בהדרגה כל אובייקט שיחפצו בו, כמו מתוך שק ובמצב מושלם. יש היודעים לחקות את קריאות הציפורים או את קולותיהם של אנשים אחרים בדיוק גדול כל כך, עד שאי אפשר להבחין בינם לבין המקור, אם אינך רואה את החקיינים בעיניך. יש אנשים היכולים להפיק המון צלילים מן האחוריים–ללא כל צחנה–עד שנראה כי הם שרים מאותו מקום. אני מכיר אישית אדם שיכול להזיע בכל עת שיחפץ; ידוע גם שיש אנשים היכולים לבכות בכל עת שירצו ולהזיל רוב דמעות (עיר האלוהים ספר 14, פרק 24)

13 תגובות

 1. גם הודיים (פאקירים) יכולים לעשות כל מיני דברים מיוחדים, אבל למי אכפת. השאלה אם הם יכולים לאהוב, סתם, אהבה פשוטה, רגילה… באהבה כזו חווים את הבריאה, את האל… זו הדת האמיתית (לכבות יום ולנטין הקדוש, שהיה ג"כ קדוש נוצרי, כמו אוגוסטינוס) 🙂

  אהבתי

 2. טוב, שיהיה…
  אם להיות מדויק מעלה חיוך על פניך הקורנים… מי אני שאשבית את שמחת השואבה ביום חגיגי זה.

  אהבתי

  1. לא גסויות. רק שלשום היתה לי שיחה מאלפת עם נכדי א. בן ה-8 שרצה לדעת מה הבעיה עם המלה "זין". סיפרתי לו איך מלה רגילה לגמרי "כלי זין" הפכה למלה גסה, כי יש גברים לא מעטים שחושבים שהפין שלהם הוא כלי נשק. הרעיון הזה התמיה אותו מאוד. ואני מודה שהיה לי קשה להסביר לו: למה מישהו חושב על איבר מגופו שהוא כלי נשק. כלומר, אני יכולה להסביר, אבל הרגשתי שזה ירחיק אותי לכיוון תופעות חברתיות שקצת מוקדם לי לספר לו עליהן. אז קצת מרחתי את ההסבר, ןהדגשתי שזו כמובן טפשות מוחלטת מצידם, בלי להעמיק. על כל פנים, במשפחתנו לא מתייחסים לעובדות הגוף כאל מילים גסות, וגם זה משהו.

   אהבתי

 3. החיים הקשים מביאים כותבים להפליץ, סליחה להפליג במציאת מידע חביב ומצחיק, אשר מראה לנו, האדם המודרני , כי מה שהיה הוא שיהיה, גוף האדם ומחשבותיו לא השתנו במשך אלפי שנה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s