משילות נוסח ביבי

bibi-despair-final300לראש הממשלה, בנימין נתניהו, חשוב מאד עניין המשילות. ביבי, כפי שציינו רבים, הבטיח לא פעם בעבר שינוי של שיטת הממשל. אז הבטיח. אבל עכשיו הוא רציני. כמו תמיד. עכשיו הוא מציע שראש המפלגה הגדולה הוא שירכיב את הממשלה וחסל, בא לציון גואל. לא תמיד הוא דגל ברעיון הזה. בבחירות 2009 דגלה בו ציפי לבני דווקא. היא עמדה אז בראש המפלגה הגדולה ביותר עם 28 מנדטים. למקום השני הגיע הליכוד של נתניהו עם 27. בימים ההם הרעיון ההוא נראה לנתניהו מגוחך, ובצדק. מתחתיות המקום השני הוא הרכיב ממשלה יציבה ועמד בראשה ארבע שנים (הממשלה הראשונה בשלושים שנה שהצליחה למשול ארבע שנים מלאות). הבעיה עם רעיון המפלגה הגדולה הוא שבישראל (בוקר טוב אליהו) מתקיים משטר פרלמנטרי: מי שמרכיב ממשלה הוא מי שעומד בראש הגוש הגדול ביותר ולא בראש המפלגה הגדולה ביותר. אם נאמר יתאחדו העבודה, מרצ והמפלגות הערביות, הם יהיו המפלגה הגדולה ביותר. זה לא אומר שיוכלו למשול, שהרי לא יהיה להן רוב בכנסת. מי ששולט במשטר פרלמנטרי אינו ראש המפלגה הגדולה ביותר, אלא מי שיש לו רוב בכנסת. ישראל איננה מדינה של שתי מפלגות שבה המנצח לוקח הכול. היא מדינה של מפלגות רבות, שבה המנצח הוא מי שמסוגל להרכיב קואליציה יציבה. נתניהו גם חושב שממשל מנופח הוא דבר רע (האיש הרזה לא מצליח לסחוב את האיש השמן, כזכור) ואף על פי כן הקים אז ממשלה בת 30 שרים, שלושה מהם בלי תיק (בגרמניה, למשל, מסתדרים עם 14 שרים, אף אחד מהם אינו "בלי תיק"). נתניהו יודע את זה כמובן. הוא יודע גם שלצ'ק המשילות שלו (כמו לצ'ק הממשלה הרזה) אין כיסוי. לא נורא. מה שחשוב זה להיראות טוב. בשביל נתניהו ההבטחה תמיד חשובה מן הקיום. עם הבטחות זוכים בבחירות. זאת, על רגל אחת, תפיסת המשילות של האיש המושל בנו.

כי מה שטוב לנתניהו, חושב נתניהו,  טוב ליהודים. זה לא עניין של אינטרס אישי, כמובן. זה אינטרס לאומי. נתניהו מאד רוצה להמשיך ולמשול בנו לא למענו, אלא למעננו. הוא רוצה למשול בנו כדי להוביל אותנו לעוד ועוד הצלחות. אילו הצלחות בדיוק? חיזוק מעמדה הבינלאומי של ישראל? אה, לא בדיוק. אחרי הכול, ראש הממשלה המושל בנו כבר שנים הוביל את ישראל לבידוד הולך וגובר בעולם. הקטנת הפערים החברתיים? נו באמת: הפערים רק הולכים וגדלים בין הבית בקיסריה לבין הדירות הבלתי-מושגות של הצעירים בישראל. להעלאת רמת החיים? איפה? בברלין? כי בישראל של נתניהו זה לא ממש קורה. לחיזוק ההרתעה מול חמאס? הרתענו יפה כל כך שהחמאס שלח אותנו למקלטים לחמישים יום ומתכונן במרץ לסיבוב הבא. לחיזוק הדמוקרטיה? משילות אמרנו, לא דמוקרטיה. מפעלים חדשים? בהחלט הייתה הזרמה יפה מאד של כספים למפעל ההתנחלויות.

בואו נדבר גלויות: ההצלחה העיקרית של ביבי הייתה בהישרדותו, למרות הכול ועל אף הכול. נתניהו מצליח להבטיח הבטחות ללא כיסוי לבוחריו ולתבוע מהם להצביע ביבי: לא כי רק ביבי יכול. ביבי לא יכול או לא רוצה להוביל אותנו קדימה. ביבי יכול להתחפר למעננו בבוץ. כדי להתחפר למעננו בבוץ הוא זקוק למשילות. הצביעו ביבי. תנו לו למשול בנו. הצביעו ביבי, אומר ביבי, כי אין לכם ברירה. אז הנה עיקרון ממשלי שנתניהו לא הזכיר: מי שהיה ראש ממשלה גרוע, הססן, פחדן וחסר חזון לא ראוי לאמון הציבור. יש ברירה.

התפרסם בידיעות אחרונות 7.1.15

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s