ציפיחית בדבש

פורסם בידיעות אחרונות 25.10.11

ביום ראשון החליטה ציפי לבני, "לחשוף" את עמדתה בעניין עסקת שליט. מתברר שהייתה לה עמדה. ומהי עמדתה של יושבת ראש האופוזיציה? "הציבור בישראל כפה על הממשלה את קבלת ההחלטה הזו…האם צריך לשחרר חטוף ישראלי בכל מחיר? לי ברור שלא, אבל כשעם ישראל עוסק בריאליטי של גלעד שליט, הקשב לא קיים"… חמאס התחזק. העסקה הכפילה את כוחו….יש בעסקה פוטנציאל לנזק אסטרטגי למדינת ישראל". ולמה נמנעה יושבת ראש האופוזיציה מלחלוק אתנו את עמדתה? כי "מרגע שעברתי לאופוזיציה, קיבלתי החלטה שאני לא הולכת להפוך את הסיפור הזה לעניין פוליטי. מצד אחד לא חתמתי על עצומות כדי להפעיל לחץ על הממשלה ושילמתי על כך מחיר פוליטי. מצד שני במהלך ישיבת הממשלה על אישור העסקה, התקשרתי ביוזמתי לנועם שליט ואמרתי לו שאעמוד במילתי ולא אתבטא נגד ההחלטה או העסקה".

את הטקסט הזה צריך ללמוד בבתי ספר גבוהים לממשל. ציפי לבני ("פוליטיקה אחרת") אינה רואה את עצמה כעוד פוליטיקאית שהפחד לחרוג מן הקונסנזוס המקודש גרם לה לעיוות חמור בעמוד השדרה. ההפך הוא הנכון. היא "שילמה מחיר פוליטי" על פעילותה. מה הייתה הפעילות הזאת? היא לא (!) חתמה על עצומות העלולות להפעיל לחץ על הממשלה. בכך תרמה לבני תרומה חשובה למדינה. לו הייתה גם לבני חותמת על עצומות הייתה העסקה הגרועה הזאת מתבצעת. רגע, רגע, אבל העסקה הלא התבצעה בסופו של דבר, למרות פעילותה החתרנית המעודנת של יושבת ראש האופוזיציה. איך לעזאזל זה קרה? מי אשם? הציבור. "הציבור בישראל כפה" על הממשלה את העסקה. איך בדיוק כפה הציבור על הממשלה את העסקה? באמצעות ה"ריאליטי של גלעד שליט", שלא אפשר קשב. האם אמרה יושבת ראש האופוזיציה משהו שלא זכה בקשב? לא בדיוק. היא החליטה לא לבדוק את עניין הקשב. היא בחרה לשתוק משום שלא רצתה להפוך את "הסיפור הזה לעניין פוליטי". מתברר שעניינים שיש בהם לדבריה "פוטנציאל לנזק אסטרטגי למדינת ישראל" הם פוליטיים. לבני משאירה את הפוליטיקה לפוליטיקאים. היא מוכנה לבוא לאחר מעשה ולעקם את האף. כדי לוודא שלא תצטרך להתלכלך בעניינים שיש בהם פוטנציאל לנזק אסטרטגי (!) למדינת ישראל, התקשרה לבני "ביוזמתה" לנועם שליט והבטיחה לא להתבטא נגד העסקה (המזיקה ביותר-לדעתה) הזאת. שימו לב למשוואה הנאה של לבני: "מצד אחד" לא חתמה, "מצד שני" לא דברה. אחריותה של אופוזיציה אחראית היא אפוא לא להתריע כנגד מדיניות מסוכנת של הקואליציה, כדי לא לפגוע ברגשות. אחר כך אפשר לטעון שלא צריך היה, שאפשר היה גם אחרת, שנעשתה טעות חמורה וכולי. אבל בזמן אמת אמירות כאלה עלולות להרגיז אנשים. לבני לא רוצה להרגיז אנשים. היא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי לא להרגיז אותם. בתכנית הריאליטי של הפוליטיקה הישראלית היא המתחרה שמקווה להפיק רווחים מאי-אמירה. עכשיו החליטה משום מה להסביר, רק שלפעמים ההסבר גרוע מן המעשה. הציבור אשם במורך הלב שלך? יש לך מה לומר, אמרי כשזה רלוונטי. זוכרת את המילים מתוך טקס הנישואין הנוצרי? מי שיש לו סיבות מדוע אין לקשור בין שני האנשים הללו, ידבר עכשיו או ינצור לעד את לשונו.

מי שרוצה לנקוט עמדות לאחר מעשה, לא צריך להיות יושב ראש האופוזיציה; הוא בודאי לא צריך להיות ראש הממשלה. הוא צריך לחפש עבודה כפרשן באולפן ערוץ 2. גברתי יושבת ראש האופוזיציה, את הפוליטיקה השאירי לאנשים שכאשר הם מזהים נזק אסטרטגי הם מתריעים בקול גדול, יהיה המחיר האישי שישלמו אשר יהיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s