מזנקים לטראמפ-ולינה

עוד מעט זה יקרה. העתיד יגיע. בפגישה עם שר החוץ של נורבגיה, הכריז ראש הממשלה כי ועידת פריז היא "שריד מן העבר. זה ניסיון אחרון לאחוז בעבר לפני שהעתיד ייכנס." בדרך כלל רואה את עצמו נתניהו כהיסטוריון. מעת לעת הוא מסביר לנו, נתיניו הנאמנים, כי לא העתיד מצפה לנו מעבר לפינה, אלא העבר. בשעון המקולקל של נתניהו, השנה היא תמיד 1938 ומעצמות העולם מנסות למכור אותנו לצורר התורן. מזל שנתניהו עומד בפרץ בעוז רוח צ'רצ'יליאני. בעודו מעשן סיגרים קובנים ושותה שמפניה צרפתית. אבל הפעם, דומה, החליט נתניהו להניח להיסטוריה ולנסות כוחו בפילוסופיה. במצב הרוח הפילוסופי, מהרהר נתניהו על יחסיותו של הזמן, איך כל רגע בחיינו הוא עתיד שהפך להווה ובעוד רגע יהפוך לעבר. העתיד, חושב נתניהו, אורב לנו בסוף כל רגע בחיינו ומאיים להפוך את שנת 1938 לשנת 2017 למשל.

נו טוב, אולי לא לזה התכוון נתניהו. סביר יותר להניח, שמבלי לנקוב בשמות, הגדיר  נתניהו את העתיד כעידן טראמפ. בקרוב יגיע טראמפ (העתיד) ואז? "עדי היסוד עולם ישן נחרימה". כל הצרות של ישראל ושל נתניהו תיפתרנה. כשכוכב הריאליטי ישב בבית הלבן, המציאות כפי שהכרנו אותה תתבטל ובמקומה יבוא חזון אחרית הימים. טראמפ יאפשר לנו לבנות עוד ועוד התנחלויות, ייתן לנו עוד ועוד כסף, יטיל וטו על כל החלטה שנתניהו לא יאשר מראש, ימנה את חתנו היהודי ליו"ר מועצת יש"ע, ויכריז מלחמה גלובלית על האסלאם.

ולמה לא לחלום בעצם? הרגעים שלפני בוא המציאות (העתיד האמתי ולא המדומיין), הם הרגעים האופטימיים ביותר. זה עתה נבחרת לתפקיד, למשל. הכול אפשרי. אתה תשנה ותתקן ותעשה חייל. רגע אחרי, לוח הזמנים מתמלא בדוד ביטן, דודי אמסלם, ישראל כ"ץ וחוקרי יאח"ה. סביר להניח שהעתיד הטראמפי יהיה פחות ורוד מכפי שנתניהו צופה, פשוט מפני שאין שום דרך לדעת מה האיש הזה, שעומד להיות מושבע כנשיא ארה"ב יעשה. היום הוא יכול להיות יותר ציוני מנתניהו; ומחר? מי יודע. אם יש משהו שאפשר ללמוד מעברו של טראמפ זה שהכול תלוי בשאלה על איזה צד הוא קם בבוקר. קם על צד ימין? הוא העתיד. קם על צד שמאל? אתה העבר. הניחו לרגע שאלה מהן עמדותיו של נשיא ארה"ב (ואם יש לו עמדות). בראש המעצמה החזקה בעולם יעמוד אדם חסר אחריות, בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית חמורה, שלא קורא ספרים, אדם שעולמות הדמויים והידע שלו לקוחים מתכניות הריאליטי. ואם לא די בכל אלה, דונאלד טראמפ הולך להיות הנשיא הראשון שלא חייב כלום לאיש. הוא לא חייב למנגנון המפלגה הרפובליקנית. הוא לא חייב לאנשי עסקים. הוא אפילו לא חייב לאלקטורט שלו. טראמפ זכה בתמיכת כשליש מן המצביעים ההיספנים למשל, על אף שהתייחס אליהם בגזענות ובזלזול. אדם שלא חייב כלום לאיש, אדם שפעל בניגוד לכל העצות והצליח, אדם שחצה את כל קווי הדיבור המנומס ולא שילם מחיר, הוא אדם מסוכן, אדם שלא מקשיב לעצות ובטוח ביכולתו להצליח גם בלעדיהן. דונאלד טראמפ הוא אדם בלתי צפוי, בעל תפיסת עולם פשטנית, שהקיף את עצמו ביועצים חסרי משקל. אתם בטוחים שזה טוב? זה לא מפחיד אתכם, קצת? לא מפחיד אתכם שמדיניותה של ארה"ב תהיה תלויה בגחמותיו של אדם אחד לא הכי יציב בעולם?

את נתניהו ובנט זה לא מפחיד. אם טראמפ יתמוך בהתנחלויות, טראמפ הוא משיח צדקנו. הללויה. בואו נניח שטראמפ אכן יתמוך בהתנחלויות (מה שכאמור לא בטוח), אתם לא שואלים את עצמכם לרגע איזה מין עולם (כי מתברר שיש עולם מחוץ ליהודה ושומרון) כוכב הריאליטי הזחוח וגס הרוח הזה מכין לנו כשלרשותו משאביה האדירים של המעצמה מספר אחת בעולם?

התפרסם בידיעות אחרונות 18.1.17

תגובה אחת

  1. את מרבית הישראלים טראמפ לא מפחיד. מי שמפחיד אותם זה מי שביבי אומר להם שהוא מפחיד, למשל – ערבים ושמאלנים. ביבי אומר להם שטראמפ לא מפחיד, כי הוא ציוני נלהב ובעד ההתנחלויות, אז למה שיפחדו? ביבי אמר וזהו. מה אמור להפחיד אותם? שהאיש בעל אגו ענק, אפילו יותר משל הקיסר ביבי, ולא ייתן שמישהו יכתיב לו את סדר היום או יפעיל עליו לחצים כלשהם? ושכוכב הריאליטי כבר הצהיר שמדינות, כולל ישראל, תיאלצנה לשלם עבור הסיוע שהן מקבלות? שהאדם העומד בראש מעצמת העל וידידתנו הטובה ביותר הוא מגלומן נמהר, נבער ובלתי צפוי בעליל? זה מפחיד? פחחח. הצחקת את עמישראל.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s