העלמנו את השפן; עכשיו איך מעלימים את הקוסם?

תנו לי לומר לכם למה אני אופטימי היום: כי משרד החינוך המליץ לבטל את שיעורי הבית, לפחות בבתי הספר היסודיים. המנהג הזה הקיים, כך נדמה, מאז מעמד הר סיני ("ובלכתכם הבייתה, ענו על שאלות 1 – 5 בחוברת הלימוד; לא תעתיק שיעורי בית מרעך, כי אני המורה מורך, מורה קנא, קורא רשימת נוכחות ורושם מינוסים לך לבניך ולבני בניך, לשילשים ולריבעים") מבטא את התקבעותה של מחשבה לא-מוצלחת כאילו היה תורה מסיני. אני לא מכחיש שהרעיון נראה הגיוני: למה לא נשלח אותם לתרגל בבית את חומר הלימוד, כך שיגיעו למחרת מוכנים יותר. אבל מהר מאד מרימה המציאות את ראשה המכוער. החומר קשה, החוברת גרועה, התלמידים סובלים מאלף ואחת הפרעות קשב והסחות דעת. ובכלל למה להביא עבודה מהמשרד הבייתה? חושבים שצריך לתרגל? תרגלו בבית הספר. שיעורי הבית גרמו סבל לדורות של תלמידים ולהוריהם (שהם, כפי שהבינו סוף סוף המומחים לחינוך, המכינים את השיעורים עם—כלומר בשביל–צאצאיהם). שיעורי הבית מעוררים אין סוף בעיות "משמעת"; הם כלי העזר שהיה למכשלה. אלא שהדברים הברורים הללו ("לא הוכח ששיעורי בית מעלים השגים לימודיים או תומכים [בהם] בדרך כלשהי") נתפסו כמין סלע קיומנו המעוצבן. נכון שזה לא טוב; נכון שזה לא מועיל. אבל קשה לנו לחשוב על העולם בלי זה. זה כמו האימרה הטוענת שאם עונש המוות היה טוב לאבותינו הוא טוב גם לנו. איזה עולם זה יהיה בלי שיעורי הבית? עולם טוב יותר כנראה.

ולמה זה הופך אותי לאופטימי, תשאלו. הרי כבר איני צריך להכין שיעורי בית (בערך הכיתה ה' הפסקתי להכין שיעורים, מה שלא מנע ממני להפוך למרצה באוניברסיטה) ואפילו שלושת צאצאי כבר נפטרו, תודה לאל, מעונשם. ראשית, משום שאני שמח בשמחת הילדים הנושעים, אבל חשוב מזה משום שהמהלך מעיד שגם הבלים שהתקבעו היטב במחשבה יכולים לעבור מן העולם כשאור התבונה נוגה עליהם. קחו לדוגמא את מיתוס הקוסם ביבי. זה לא ממש עובד, זה גורם סבל לתלמידים ולהוריהם, זה מסית ומפלג וסותם כל מהלך מדיני; זה מרחיק את יהדות העולם ואת אזרחי ישראל הלא יהודים; זה מניח את כל ביצינו בקן המטורלל של דונאלד טראמפ; זה מקדם שחיתות מכל כיוון. ואף על פי כן נדמה לנו שבלי הקוסם לא נוכל לחיות—לפחות שחיינו לא יהיו החיים שהכרנו. ומה כבר אפשר לעשות אל מול כוחותיו המופלאים והנוראים של הקוסם? הלא הוא השיג בבחירות רבע (!) מן המושבים בכנסת, כלומר תמיכה גורפת של רבע מן העם, כך שגם לו רצינו להמרות את פיו לא היינו יכולים. כוחותינו דלים מכדי להתמודד עם הקוסם ועם אורן חזן באותו זמן. תנו לנו לנוח בהכנת קצת שיעורי בית עם הילדים (מנה את הסיבות לפרעות תתנ"ו). הקוסם אכן הורס את מדינת ישראל בכירסום כל אמת מידה שילטונית, בחקיקה מופרכת ההורסת את המרקם האזרחי, בחנופה מתמדת לבייס הדימיוני שיקנה לו את תמיכת אותו רבע נכסף של העם, שיהפוך בזכות סדרת מהלכים קואליציוניים לסמכות מוחלטת לעשות הטוב והישר בעיני ביבי, שרה ויאיר, אבל  העובדה שעד עכשיו זה לא השתנה היא ראייה ברורה לכך שזה בלתי ניתן לשינוי.

אלה טיעונים חזקים מאד, יש להודות. מצד שני, משרד החינוך מתכוון לבטל את שיעורי הבית: כך סתם, ללא התגלות אלוהית, ללא גנרל שמאלני (ברק? בני גנץ? גבי אשכנזי? רוחו של נפוליאון בונפרטה?), ללא לחץ של המעצמות או הטלת סנקציות על ידי האו"ם, אפילו ללא הטעות התורנית של אבי גבאי. בוקר אחד אנשים מתעוררים ומגלים שמה שהיה בלתי נמנע נעשה עורבא פרח. צריך להתחיל לעבוד על זה. נתניהו רע ליהודים. נתניהו רע ללא יהודים. הנה שיעורי בית אחרונים: נפטרתם מהשפן? עכשיו היפטרו מן הקוסם.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s